Son DakikaYaşam

Zonguldak’ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda


Ürettikleri uydu ile 3 aydır uzaydan veri alan üniversite öğrencileri, ileride atılacak uydular için platform hazırladı.

Zonguldak'ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda

Türkiye, yerli ve milli çalışmalarıyla her geçen gün bir yeni başarıya daha imza atıyor.

Bu başarılardan biri de uzay alanında oldu. Bir araya gelen üniversite öğrencileri, tasarladıkları uyduyla uzaydan veri almaya başladı.

2017 yılında harekete geçen Zonguldak Bület Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Uzay Takımı, 4 yılda uydu tasarladı.

Florida’dan fırlatıldı

Türkiye’nin ilk cep uydusu olma özelliğine sahip olan uydu Grizu-263A, 13 Ocak’ta ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden fırlatıldı.

Zonguldak ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda #1

6 binden fazla veri gönderdi

Space X firmasına ait Falcon-9 roketiyle uzaydaki görevine gönderilen ve 5 santimetre ölçülerinden oluşan küp şeklindeki uydu, 3 ayda 6 binin üzerinde veri gönderdi.

Prof. Dr. Bülent Ekmekçi, uydunun sağlıklı olarak çalışmasına sevindiklerini belirterek, “Beklentimizin çok ötesinde hızlı bir şekilde veri almaya başladık. Şu ana kadar 6 binden fazla veri paketini elde ettik. Uydumuz çalışmaya devam ediyor. Uydumuz, cep uydu standardında küçük bir uydu. Aslında neslinin en küçük örneği. Burada asıl hedeflediğimiz, uydunun temel altyapı sistemlerini geliştirmekti. İçerisinde barındırdığı sensörlerle sıcaklık verileri, yönelim verileri ve dinamik hareket bilgileri gibi verileri topluyor. Bu daha sonra üretilecek olan uydular için bir platform görevi görecek. Kendimiz tasarladık, ekip olarak ürettik, uzaya gönderdik. Bundan sonra da yeni uyduların habercisi olacak.” dedi.

Zonguldak ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda #2

“Kullandığımız üretim teknikleri onaylanmış oluyor”

Uydunun üzerinde kullanılan sistemlerin ve tekniklerin ileride yapılacak uyduların üretimi için önem taşıdığını söyleyen Ekmekçi, “Üzerinde kullandığımız pasif manyetik yönelim sistemi var. Bu sistemin etkinliğini yaşayarak öğrenmiş oluyoruz. Teorik bilgilerle birlikte pratik anlamda da sağlamış oluyoruz. Uydunun yapımı sırasında kullanılan bütün malzeme ve materyallerin etkinliği de bu şekilde kanıtlanmış oluyor. Yani artık uydu sınıfında kullanılabilir malzeme niteliği de kazanıyor. Kullandığımız üretim teknikleri de onaylanmış oluyor” diye konuştu.

Zonguldak ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda #3

Küçük uyduların haberleşmede kullanımı

Gelecekte küçük sınıf uyduların gündelik hayatta yer alacağına değinen Ekmekçi, “İnternet nesneleri, iletişimi çok ucuz ve çok geniş kapsama alanlarında sağlanabiliyor. Bunu yapmak için takım uydular veya uydu sürüleri alçak dünya yörüngesine yerleştiriliyor ve bütün dünya kapsam alanına alınabiliyor. Bu gerçekleştiği takdirde özellikle büyük sınıf uyduların çok pahalı fırlatma giderleri, tamamen ulaşılabilir tekniklerle yüksek kapsama alanına sahip bir haberleşme ağı oluşumu söz konusu olacaktır” dedi.

Zonguldak ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda #4

Hedefleri dünya birinciliği

Grizu 263 ekibinin 9-13 Haziran’da ABD’de düzenlenecek olan yarışmaya, tasarladıkları model uyduyla katılacaklarını açıklayan Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi takım kaptanı Nizam Yılmaz, “Hedefimiz, ‘CanSat Competition’ yarışmasında dünya birinciliği. İlk o hedefimizi gerçekleştirdikten sonra yeni bir uydu fırlatma aşamalarını hayal ediyoruz. Cansat yarışması 9-13 Haziran arasında olacak. Karşılıklı telekonferansın ardından test aşaması var. Bunun ardından yaptığımız model uyduyu Amerika’ya götürüp fırlatması gerçekleşecek” dedi.

Zonguldak ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda #5

Zonguldak ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda #6

Zonguldak ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda #7

Zonguldak ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda #8

Zonguldak ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda #9

Zonguldak ta öğrencilerin yaptığı uydu, 3 aydır uzayda #10


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu