Sağlık

Yüksek tansiyon, beyin kanamasına neden oluyor


Prof. Dr. Gazi Özdemir, beyin kanamalı beyin krizinin risk faktörlerinin başlangıcında yüksek tansiyonun bulunduğunu belirtti.

Yüksek tansiyon, beyin kanamasına neden oluyor

Beyin kanamasını tetikleyen faktörlerin başlangıcında aşırı kiloluluk, yüksek gerilim ve kafa travması olduğuna dikkat çeken Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Gazi Özdemir, kanamanın hangi bölgelerde olabileceğini de aktardı.

Beyin kanamasına yönelik açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Özdemir, şu sözleri kullandı:

“Beyin kanaması, ya beyin dokusu içine sınırı olan olmak suretiyle beyin yarımküresinde, beyin sapında yada beyincikte, ya da beynin etrafındaki suya yada hem beyin dokusu içine hem de suya olabilir.

“BAŞ AĞRISI SIK, ANİ VE ÇOK ŞİDDETLİ GÖRÜLÜR”

Kanamanın bulunmuş olduğu yere gore de hastada ortaya çıkacak klinik bulgular, beyin infarktı çeşitlerinde olduğu şeklinde değişik olacaktır. Beyin kanamasının başlangıcı çoğu zaman, beyin infarktından daha ağır ve ani olur ve bir çok vakit kusma ile birliktedir. Baş ağrısı da sık, ani ve fazlaca şiddetli görülür. Koma hali de daha sıktır.”

Yüksek tansiyon, beyin kanamasına neden oluyor #1

RİSK FAKTÖRLERİ

Beyin dokusu içi kanama var ise kanamanın yerine gore vücudun bir yarısında nüzul görülebildiğini ifade eden Özdemir, beyin çevresi suya kanamada ise çoğunlukla nüzul olmadığını beyan etti.

Beyin kanaması için olan risk faktörlerinin, beyin damar tıkanmalı beyin krizi risk faktörlerinden değişik bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Gazi Özdemir, Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği’nin organizasyonu ile Türkiye genelindeki 41 nöroloji eğitim merkezinin iştirakı ile 3 bin 100 hastayı kapsayan çalışmaya da değindi.

Çalışmada beyin kanamalı beyin krizinin risk faktörlerinin açıklandığını belirten Özdemir, şu sözleri kaydetti:

“Yüksek gerilim yüzde 79,2, şişmanlık yüzde 50,6, damar sertliği yüzde 38,7, horlama yüzde 30,4, sigara yüzde 34,9, kanda yağ fazlalığı yüzde 25, kalp hastalığı yüzde 22,5, kanın koyu oluşu yüzde 13,8, şeker hastalığı yüzde 11,9, genel anestezi yüzde 11,7 ve alkolizm ve sık sarhoşluk halleri yüzde 7,5 olarak risk faktörlerini oluşturuyor.”

“NEDENLERİN BAŞINDA TANSİYON YÜKSEKLİĞİ VAR”

Beyin kanamasına yol açan faktörleri de aktaran Özdemir, bu tarz şeyleri şu şekilde sıraladı:

“Beyin kanaması meydana getiren nedenlere baktığımızda ilk sırada gerilim yüksekliği bulunmaktadır. Öteki sebepleri ise şu şekilde sıralayabiliriz: Genç ve ileri yaşta kafa travması, anevrizma kısaca damar baloncuğu, damar yumağı, aşırı alkol kullanımı, kanı sulandırıcı coumadin, kan pıhtısını eritici ilaç, antiagregan kısaca kan hücrelerinin yapışıp kümelenmesini önleyici ilaç, amfetamin, kokain, burun akıntısını kesici, lsd şeklinde bazı maddeleri kullanma, sigara tiryakiliği, koagulopatiler, dıc, hemofili, lösemi şeklinde kan hastalıkları, amiloid anjiyopati, eklampsi kısaca hamilelik zehirlenmesi, beyinde tümör, primer yada metastatik koriokarsinom, melanom, bronş kanseri, böbrek kanseri.”

Yüksek tansiyon, beyin kanamasına neden oluyor #2

“ANEVRİZMALAR YIRTILIP BEYİN KANAMASINA YOL AÇTIKLARINDA TEŞHİS EDİLİR”

Beyin damarı baloncuğu denen anevrizma durumunun, tüm beyin kanaması sebepleri sıralamasında ikinci sırada, yalnız beynin çevresinde olan kanama tipinde ise ilk sırada yer aldığını kaydeden Özdemir, öteki nedenler içinde bilhassa aşırı alkol kullanımı, kokain şeklinde uyuşturucu madde kullanımının da mühim bir yer tuttuğunu altını çizdi.

Özdemir, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Uzun soluklu gerilim yüksekliği beyin dokusu içindeki kılcal damarlarda fazlaca ufak anevrizmatik genişlemelere ve var ise damar sertliğinin şiddetlenmesine neden olur. Anevrizmalar çoğunlukla doğuştan olmasına rağmen, bazı vakalarda ise damar sertliğinin bulunması, damarları gerip yırtılmalarına neden olan boyun-kafa travmaları yada kokain kullanmanın da anevrizmanın gelişmesine yol açmış olduğu olmaktadır. Anevrizmalar, çoğu zaman beyinde gizli saklı olarak bulunmakta, sadece yırtılıp beyin kanamasına yol açtıklarında teşhis edilmektedirler. Kimi zaman yırtılmadan ilkin anevrizma haberci emareler verebilir. Bu emareler anevrizmanın bulunmuş olduğu beyin bölgesine gore değişik olmaktadır.”


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu