Dünya Son Dakika

YPG/PKK, Haseke’de 3 kız çocuğu kaçırdı


İşgal altında tutulan Haseke ilinde 15 yaşlarında 3 kız çocuğu, YPG/PKK’lı teröristler tarafından silahlı kadrolara katılmak üzere kaçırıldı.

YPG/PKK, Haseke’de 3 kız çocuğu kaçırdı

YPG/PKK’lı teröristler ‘çocuk savaşçı’ kadrosu için 21 Kasım’da, işgal altında tutulan Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinin Amuda ilçesinde, 2006 doğumlu Hediyye Abdürrahim Anter, Evin Celal Halil ve Ayana İdris İbrahim’i kaçırarak alıkoydu.

15 yaşlarında 3 kız çocuğunu silahlı kadrosuna katmak için kaçıran teröristler, daha öncede pek çok çocuğu silahlı kadrolarına katmak için kaçırdı.

YPG/PKK’lı teröristler, ağustosun başında 13 yaşındaki Simaf Muhammed Salih Osman ile 16 yaşındaki Ahed Abdülgani Emin’i, 23 Ağustos’ta da 16 yaşındaki Muhammed İbrahim Cafer ile 13 yaşındaki Vail Adnan İbrahim’i alıkoymuştu.

YPG/PKK, kaçırdığı söz konusu çocukları Haseke’deki sözde eğitim kamplarına götürüyor.

‘ÇOCUK SAVAŞÇI’ RAPORLARI

Terör örgütü YPG/PKK’nın çocukları savaştırması, ABD Dışişleri Bakanlığının 26 Haziran 2020’de yayınladığı 2020 İnsan Kaçakçılığı Raporu’nda da yer almıştı.

Raporda, “YPG, Suriye’nin kuzeybatısındaki sığınma kamplarından 12 yaşındaki kız ve erkek çocuklarını bile zorla silah altına almaya ve kullanmaya devam etti.” ifadesine yer verilmişti.

YPG/PKK, Haseke’de 3 kız çocuğu kaçırdı #1

SONA ERDİĞİNE DAİR HERHANGİ RAPOR YAYINLANMADI

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, 16 Ocak 2020’de yayınladığı raporda, YPG/PKK’lı teröristlerin, Suriye’de çocukları savaşçı olarak kullandığına dair yeni bulguları paylaşmıştı.

BM Genel Sekreteri’nin ‘silahlı çatışmalarda çocuklar’ konusundaki özel temsilcisi Virginia Gamba, 29 Haziran 2019’da BM Cenevre Ofisi’nde bir araya geldiği YPG/PKK elebaşlarından ‘Mazlum Abdi’ kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile ‘örgütün bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması için’ eylem planına resmi törenle imza atmıştı.

Sonrasında bu durumun son bulduğuna ilişkin BM veya diğer uluslararası kurumlarca herhangi bir rapor yayınlanmadı.

YPG/PKK, Haseke’de 3 kız çocuğu kaçırdı #2

Bir Cevap Yazın