FutbolSpor

Yılmaz Vural’dan Löw ve Ismael eleştirisi


Deneyimli teknik direktör Yılmaz Vural, Joachim Löw, Domenec Torrent ve Valerien Ismael hakkında konuştu.

Yılmaz Vural'dan Löw ve Ismael eleştirisi

Türk futbolunun tecrübeli çalıştırıcısı Yılmaz Vural, Anadolu Ajansı’na dikkat çeken açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Löw, 20 milyonluk bütçe istemiş. Bu tarz şeyleri sağlarsanız, sistemi muntazam hale getirirseniz bunun başlangıcında Yılmaz da olsa Löw de olsa aynı başarıyı elde edebilir. Futbol 9 bilinmeyenli denklem değil ki. Bu kadar öğrenilmesi zor bir iş de değil. Bir Türk vatandaşı olarak Almanya’da Löw’den daha oldukça eğitim aldım. Bir de üniversitesini bitirdim. Löw onu bitirmedi sanırım. Bitirdiyse özür temenni ediyorum kendisinden.”

Yılmaz Vural dan Löw ve Ismael eleştirisi #1

“BEN DE YABANCI DİL BİLİYORUM”

“Senin elinde 36 senedir aralıksız çalışan bir adam var. Bu ülkenin en oldukça resmi maç yöneten ikinci antrenörüyüm. 774 tane. Ben mahalle ekibi yönetmedim. Ben de yabancı dil biliyorum. Kimi zaman benim de Alman pasaportum var diye ironi yapıyoruz. Ne olacak kısaca? İsmimiz Yılmaz diye mi? Popülarite ve ‘işte bak dünya şampiyonu oldu.’ rahatlığıyla sorunsuz bir halde hocayı getirme arzusundan kaynaklanıyor.”

Yılmaz Vural dan Löw ve Ismael eleştirisi #2

“ISMAEL’İ KİM GETİRDİ?”

“Beşiktaş’a Valerien Ismael geldi. Iyi mi geldi, kim getirdi? Olduğu yerlerdeki başarısı ne? Türkiye’yi ne kadar tanıyor? Hangi gerekçeler ve kriterlere bakılarak buraya getiriliyor bilemiyorum. Peşin peşin konuşmak doğru olmaz, bakacağız. Tanımıyoruz, bilmiyoruz fakat bildiğimiz bir şey var. Türkiye değişik bir ülke. Türkiye, Avrupalı zihniyetiyle yaşayan bir ülke değil. İnsanı öyleki değil.”

Yılmaz Vural dan Löw ve Ismael eleştirisi #3

“G.SARAY HALA KÜME POTASINDA”

“Yabancı hoca getirildi de ne oldu? Galatasaray hala düşme potasında. Neymiş, Guardiola’nın yardımcısıymış. Guardiola’nın kendisi değil ki. Oldukca geç destek hocalıktan birinci hocalığa geçmiş bir arkadaşımız. Galatasaray takımında içeriden duyuyorum. Bizlere de geliyor, arkadaşlarımız var. Çalıştırmasından taktik yorumlara takımın içinde bir memnuniyetsizlik yok. Kısa sürede büyük bir toplumun sorunlarını çözebilecek ne zamanı, ne de yaptırım gücü var. Dolayısıyla başarıya ulaşmış olması zor.”

Yılmaz Vural dan Löw ve Ismael eleştirisi #4

“UFAK FARKLILIKLAR ÇOK ABARTILIR”

“Görüldüğü suretiyle birkaç iyi maç oynanınca, ‘bak işte kötü yapmıyor.’ yorumları yapılmış oldu. Yabancıda böyledir. Küçük bir farklılık getirirse oldukça abartılır. Barcelona maçlarında berabere kaldı, yitirdi ve akabinde bir lig maçı yitirdi. Hala 38 puanla düşme potasının içinde. Bu şekilde olunca ‘getirdin de ne oldu?’ olur. Sanki bizim yöneticilerimiz hepsi Fransız, Alman, İspanyol, İtalyan da bizi beğenmiyorlar”

“YABANCILARLA BAŞARI YOK”

“Büyük takımlara bakın, başarıları hep Türk hocalarla olmuştur. Yabancılarla ortada oldukça çarpıcı başarılar yok. Sanki bizim yöneticilerimiz hepsi Fransız, Alman, İspanyol, İtalyan da bizi beğenmiyorlar. Türkiye bu çarpıklık içinde iyi mi yönetici yetiştiremiyorsa doğru alıştırmacı de oyuncu da yetiştiremiyor. Bu aslına bakarsak kurumun her parçasının oldukça bozuk bulunduğunu ve insanların olması gerektiği yerde olmadığını gösterir. Sahada sizi teknik anlamda başarıya ulaşmış kılan yönetimsel başarıdır. Trabzonspor yapmış olduğu doğruların karşılığını aldı”

Yılmaz Vural dan Löw ve Ismael eleştirisi #5

“ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VARDI”

“Trabzonspor şampiyon oldu doğal. Futbolda top yuvarlaklığını göstermezse açık ara şampiyon oldular. Kutlama ediyorum kendilerini. İyi oldu, zamanlı oldu. Trabzonspor’un, Anadolu ve Türk futbolunun ihtiyacı vardı. İnşallah bu Türk futboluna başka bir bakış getirir. Ustalaşmış futbolda bu işi uzun vakit ilkin planlayıp o planlarınızı yerine getirebiliyorsanız görüldüğü benzer biçimde başarıya ulaşmış olma şansınız ötekilerden fazla oluyor. Trabzonspor yapmış olduğu doğruların karşılığını aldı. Ahmet Ağaoğlu’na, sevgili Abdullah Avcı’ya, takıma, taraftarlara, oyunculara şampiyonluk ‘hayırlı olsun’ diyorum.”

“ANADOLU TAKIMLARI DAHA ARAŞTIRICI”

“Mali konulardaki sıkıntılar ekip oluşturmakta güçlük çıkardı. Eski rahatlıkları, denetimsiz bir halde para harcamaları engellendi. Dolayısıyla bu kadar borçla bu kadar ekip kuruluyor. Anadolu takımları daha araştırıcı. Daha iyi oyuncuları daha ucuza buluyorlar. Trabzonspor benzer biçimde doğru şeyler yapıyorlar. Bu, büyük kulüplere ‘bu şekilde yapmış olursanız başarıya ulaşmış olma şansınız artar.’ mesajını vermiştir. Onlar da artık eski tas eski hamam olması imkansız. Kimi zaman dönem dönem bu şekilde oluyor fakat ilk kez üç takımın birden dışarıda kalmış olduğu bir lig seyrettik. Daha 8 hafta var fakat meydana getirecek bir şey yok, Trabzonspor bizi erken konuşturdu.”

Yılmaz Vural dan Löw ve Ismael eleştirisi #6

“BİR GARİP ÜLKEYİZ”

“8 maç kala düşmeye yada çıkmaya adaysan, seni bu başarıya götürecek ekip olarak görüyorsan, ‘peki niye başlangıcında gelmiyor bu adam?’ diye sorulabilir. Bazı şeyleri pratiğin içindekiler olarak izah edemiyorsunuz. Aslen 8 maç kala şampiyon yapıyorsanız, gelsin bakalım bunu yapabilecek kaç şahıs var ise yapsın. Bir acayip ülkeyiz. Bir göreve talip oluyorsunuz, eleştiriliyorsunuz. Talip olmak yürek ve birikim ister. Başka bir bakış ve fikir var. Bu tarz şeyleri açıkladığınızda oldukça insanı rahatsız ediyorsunuz. Seviye kurmuşlar. Siz çomak sokuyor durumuna düşüyorsunuz. Türk gencimin dünya genciyle yarışırken bu yarışı önde bitirmesini isterim. Bu tarzla bu yarışı bizim gençliğimiz önde bitiremeyecek. Cemiyet psikolojisini dengeleyen bir iş yapıyoruz. Toplumun kendine öz itimatını elde eden bir iş yapıyoruz. Bunu spor benzer biçimde görmeyelim, spor değil bu, başka bir şey. Bunu yönetmek o denli kolay değil. Birikim sahibi, eğitim görmüş insanların yapacağı iş bu. Yoksa bir oyun oynanıyor. Üç ihtimali var. Yeniyorsun, berabere kalıyorsun yada yeniliyorsun ve oldukça yenen başarıya ulaşmış hoca oluyor. Bu tarz bir olay değil.”


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu