Sağlık

Yanlış hacamat uygulamaları, ömür boyu geçmeyen ağrılara neden oluyor


Hacamat, akupunktur, ozon ve mezoterapi uygulamalarının yeterli ellerde yapılmasına dikkat çeken Dr. Tayfun, yanlış uygulamaların sonuçlarının seneler boyu sürebileceğini söylemiş oldu.

Yanlış hacamat uygulamaları, ömür boyu geçmeyen ağrılara neden oluyor

Son yıllarda akupunktur, mezoterapi, ozon ve seneler boyu Anadolu’da uygulanan halk içinde hacamat olarak malum kupa tedavisine ilgi giderek artıyor.

Artan ilgiye karşı alanında yeterliliği olmayan kişilerin işlemleri uygunsuz koşullarda yapması vatandaşların sağlığını tehdit ediyor.

Hem bu alanda eğitim merkezlerinden önde gelen hem de uzman hekimler tarafınca meydana getirilen uygulamalarla hastaların şifa bulmasını elde eden Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi (GETAT) Müdürü Dr. Kanat Tayfun tedavilere ilişkin data verdi. Kanat, geleneksel yöntemlere ilginin yoğun bulunduğunu aktararak, vatandaşları yetersiz koşullarda işlemler yaptırmamaları noktasında uyardı.

“KİMYASALLARA DOKUNMADAN YAPTIĞIMIZ İÇİN ÇOK TERCİH EDİLİYOR”

Merkezde meydana gelen tedavilere ilişkin data veren Dr. Kanat Tayfun, şu ifadeleri kullandı:

“Akupunktur, kupa, mezoterapi ve ozon alanında poliklinik hizmeti vermekteyiz. Akupunkturda neredeyse her türlü kas, iskelet sistemi ya da kronik hastalıkların çoğunda destek olabiliyoruz. Mezoterapi her ne kadar daha fazlaca kozmetik uygulamayla bilinse de aslen kronik hastalıklarda da uygulanabilen bir anane ve tamamlayıcı uygulama metodu. Kupa da kim bilir tüm uygulamalar içinde en fazla malum uygulama türü. Geleneksel ve tamamlayıcı tıpta kimyasal ilaçlar fazlaca tercih edilen formlar değil.

Yanlış hacamat uygulamaları, ömür boyu geçmeyen ağrılara neden oluyor #1

Doğal ki hastalar öteki polikliniklerde aldıkları tedavilere devam ediyorlar fakat biz burada daha fazlaca organik şekilleri uyguluyoruz. Akupunktur, kupa şeklinde hiçbir kimyasal kullanmadığımız kolay, çelik iğneleri ya da cam yada plastik kupaları kullanarak yaptığımız tedavilerle ya da osteopati şeklinde bir tek ellerimizi kullanarak yaptığımız uygulamalarda fazlaca fazla kimyasallara dokunmadan uygulama yaptığımız için daha fazlaca tercih ediliyor.

“BİTKİSEL İSE ZARARI YOKTUR, KESİNLİKLE YANLIŞ”

Televizyonlarda, gazetelerde, medyada tedavi verdiğini, hatta kendi ürettiği ürünler bulunduğunu tanıtan pek fazlaca şahıs bulunduğunu görüyoruz. Bitkisel ürünler için denir ki ‘bitkisel ise ziyanı yoktur’, kesinlikle yanlış. Bilhassa bu zamanda Covid sonrası kan sulandırıcı ilaçlar fazlaca sık kullanılmakta ve bitkisel ürün, zararsız diye tavsiye edilen zerdeçal şeklinde kan sulandırıcılarla etkileşimi var.

“KENDİSİNİ UZMAN DİYE TANITAN KİŞİLER TABİİ Kİ HASTALARA BÜYÜK ZARAR VERMEKTE”

Verilen ilaçların dozunun istenilen düzeyde olmamasını sağlıyor ya dozunun daha çok arttırılması ya da azaltılması gerekiyor. Bunun bilincinde olmadan bu tarz şeyleri reçeteleyen ve kendisini uzman diye tanıtan kişiler doğal ki hastalara büyük zarar vermekte. Halk içinde bilinmiş olduğu adıyla hacamat aslen akupunktur noktaları üstüne yapılıyor ve bu oldukça uzun bir eğitim gerektiriyor.

Yanlış hacamat uygulamaları, ömür boyu geçmeyen ağrılara neden oluyor #2

Oldukca bilgili bir halde yapılması gerekiyor. Yaş kupa uygulaması esnasında bisturi ya da bazı kesici, delici aletlerle cilt üstünde bazı çizikler ya da delikler açılıyor. Eğer bu kesik ve deliklerin derinliği fazla olursa ciltte yara dokusu oluşuyor. Bu yara dokusu da yaşam boyu o hastada kim bilir bu bölgede geçmeyen ağrılara sebep oluyor. Devamlı gidip bir hacamat yaptırma isteği oluyor fakat bu ilk uygulamada meydana getirilen yanlışlıktan doğuyor.”

“HERKES BAŞARI HİKAYELERİ ANLATIYOR AMA HİÇ KİMSE KÖTÜ OLAN HASTASINI ANLATMIYOR”

Yapılacak uygulamalar öncesi hastanın işleme uygun olup olmadığının belirlendiğine dikkat çeken Dr. Kanat Tayfun, “En kolay örneği doğal ki biz bir yaş kupa uygulaması yapmadan ilkin hastanın kan düzeyi düzgüsel mi, yaşı uygun mu, bunu hayata geçirmeye ruhsal hazırlığı var mı, tansiyonu düşer mi, diyabeti var mı bakıyoruz. Dışarıda meydana getirilen uygulamalardan doğan yan etkisinde bırakır hiçbir vakit toplumsal medyaya yansımıyor. Hepimiz başarı hikayeleri konu alıyor fakat asla kimse fena olan hastasını anlatmıyor.

“HASTAYI DA KAMUYU DA ZARARA UĞRATAN OLAYLAR OLMAKTA”

Bununla birlikte kan yöntemiyle bulaşan hastalıklar var, dolayısıyla bunların da testlerinin yapılması, fazlaca dikkatli şekilde uygulanması gerekiyor. Uygulamalar yetkin bir yerde yapıldığı vakit bunlara dikkat edilir. Yetkin bir yerde yapılmadığı vakit maalesef fazlaca büyük hastayı da kamuyu da zarara uğratan vakalar olmakta.

“ANADOLU TIBBININ DA YENİDEN TÜRKİYE’DE YEŞERMESİ GEREKİYOR”

Anadolu tıbbı aslen bizim unuttuğumuz konulardan bir tanesi. Dolayısıyla Anadolu tıbbının da tekrardan Türkiye’de yeşermesi, hatırlatılması üstündeki tozun bir yeşermesi gerekiyor. Tahminimizin fazlaca ötesinde bir ilgi oldu. Buraya gelen hastalar yarar gördüklerine inandıkları için bir dahaki gelişlerinde kesinlikle evden birilerini, komşularını, akrabalarını getirdiler, onlara refere oldukları için çığ şeklinde büyüdü. Poliklinikteki randevularımız eylüle kadar dolu, fazlaca büyük bir ilgi bulunduğunu söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu