DünyaSon Dakika

Vladimir Zelensky: Tarafsız statüye hazırız


Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, ülkesinin tarafsızlık statüsüyle ilgili Anayasa’da değişikliğe hazır bulunduğunu duyurdu.

Vladimir Zelensky: Tarafsız statüye hazırız

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Rus gazetecilere açıklamalarda bulunmuş oldu.

Vladimir Zelensky; güvenlik garantisi, tarafsızlık, nükleersiz ülke statüsü şeklinde mevzularda yürümeye hazır olduklarını belirterek “Rusya’nın ilk (talep etmiş olduğu) ilke noktası buydu. Ve hatırladığım kadarıyla bu yüzden harp başlattılar.” ifadesini kullandı.

UKRAYNA ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİNE HAZIR

Ukrayna’nın güvenlik garantisinin görüşüldüğünü sadece bunun da Budapeşte Memorandumu şeklinde yalnız bir kağıt parçası olmasını istemediğini belirten Zelensky, “Dolayısıyla bu belgenin, bu teminatın tüm garantörleri tarafınca imzalanacak ciddi bir anlaşmaya dönüşmesinden yanayız. Bu doküman, garantör ülkelerin parlamentolarında onaylanması ve Ukrayna’da bununla ilgili referandum yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

Zelensky, referandumun Anayasa’da tarafsızlık mevzusunda değişikliklerin birkaç ayda yapılmasına olanak vereceğine işaret ederek bu şekilde bir statü ve güvenlik garantileriyle ilgili değişikliklere sadece halkın karar verebileceğini altını çizdi.

Vladimir Zelensky: Tarafsız statüye hazırız #1

“PUTİN’LE ANLAŞMAMIZ GEREKİYOR”

Rus ordusunun ülkede bulunması durumunda garantör ülkelerin mutabakata yanaşmayacağına dikkati çeken Zelensky, savaşın en kısa zamanda sona erdirilmesinin mümkün bulunduğunu sadece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve çevresindekilerin bunu uzattığını dile getirdi.

Zelensky, “Bundan dolayı direkt Putin ile mutabık olmamız lazım. Anlaşmaya varmak için Ukrayna’dan askerlerini çekmesi ve benimle buluşmaya gelmesi gerekiyor.” dedi.


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu