DünyaSon Dakika

Ukrayna’nın amacı, ABD ve Batı’nın diplomatik tesislerine saldırmak


Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Kiev milliyetçi rejimi, ABD ve Batı’nın diplomatik tesislerine yönelik saldırılar planlıyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ediyor.

Rusya Müdafa Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov’den ise mühim açıklamalar geldi.

“UKRAYNA İSTİHBARATINDAN 1 KİŞİ TESLİM OLDU”

Açıklamalarının devamında Ukrayna İstihbarat Servisi’nde (SBU) çalışan bir kişinin gönüllü olarak Rus askerlerine teslim bulunduğunu aktaran Sözcü Konaşenkov, “Hususi bir askeri operasyon esnasında, Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki SBU’nun ana bölümünün bir çalışanı gönüllü olarak Rus askerlerine teslim oldu. Bu işyar, milliyetçilerden kurtarılmış bölgelerde çalışmak için sabotaj ve terörist grupların eğitimini organize etmede direkt yer aldı. SBU yetkilisi, Donbass bölgesinde sabotaj faaliyetlerinde bulunan tüm kişiler hakkında detaylı data verdi. SBU’da görevli tüm kişilerin, kabahat faaliyetinden gönüllü olarak feragat etmesi ve bunu kolluk kuvvetlerine zamanında bildirilmesinin cezai sorumluluktan muaf olduğuna dikkat çekiyorum” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna nın amacı, ABD ve Batı nın diplomatik tesislerine saldırmak #1

“DİPLOMATİK TESİSLERE YÖNELİK SALDIRI PLANI, RUS SİLAHLI KUVVETLERİ’NİN ÜZERİNE ATILACAK”

Teslim olan SBU üyesinin, Azak milliyetçi grupları tarafınca provokasyon yapacağına dair bilgiler verdiğini de belirten Konaşenkov, “Buna ek olarak, SBU çalışanı Lviv’deki Azak milliyetçi taburunun militanları tarafınca ABD ve öteki Batılı ülkelerin diplomatik misyonlarının çalışanlarına ve tesislerine karşı planlanan terörist eylemler hakkında rapor verdi. Kiev rejimi liderliğinin milliyetçilerin planlarından haberdar bulunduğunu, sadece bunların uygulanmasını engellemek için herhangi bir tedbir almadığını vurgulamak isterim. Kiev milliyetçi rejimi, ABD ve Batı’nın diplomatik tesislerine yönelik saldırıları ‘Rus silahlı kuvvetlerinin hedefli saldırısı’ olarak sunmayı planlıyor. Provokasyonun temel amacı, Ukrayna üstünde bir uçuşa yasak bölge oluşturmaları ve ek silahlar sağlamaları için NATO ülkeleri üstündeki baskıyı artırmaktır” diye konuştu.

Rus ordusunun bugünkü ilerleyişinden ve operasyonlarından bahseden Sözcü Konaşenkov, “Kashlagach nehrini geçen Rus Silahlı Kuvvetleri Aidar taburunun direncini kırdı ve 5 kilometre ilerleyerek Shakhtarsk – Novoukrainka hattına ulaştı. 30 kadar militan 1 tank, bir piyade cenk aracı ve 4 arazi aracı imha edildi. Rus ordusu şu anda ikinci kademede etkinlik gösteren Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 54. mekanize tugayının birimleriyle savaşıyorlar. Donetsk Cumhuriyeti Halk milislerinin grupları, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 53. mekanize tugayını imha etti ve Taramchuk yerleşim alanında denetim ele geçirildi, geri çekilen düşman takip ediliyor. Lugansk Halk Cumhuriyeti Birlikleri ise Ukrayna’nın Lısıçansk kentinin şimal eteklerine kadar ulaştı. Ukrayna’nın Rubijne şehrinden geri çekilen Ukraynalı milliyetçi grupları yok ediyorlar” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna nın amacı, ABD ve Batı nın diplomatik tesislerine saldırmak #2

“UKRAYNA’NIN 59 ASKERİ TESİSİ VURULDU”

Sözcü Konaşenkov Rus ordusunun Ukrayna ordusuna verdiği hasarlardan bahsederek, “Gün süresince Rus Hava Müdafa Sistemleri Ukrayna’nın 59 askeri tesisini vurdu. Bunlar içinde 3 komuta noktası, 2 çoklu fırlatma roket sistemi ve Ukrayna’nın Harkov kentindeki Bohodukhiv nahiyesinde bulunan 2 radar istasyonu, 2 roket ve topçu tabanca deposu ve askeri teçhizatın yoğunlaştığı 51 alan yer aldı. Farpost-RU insansız hava aracı, Kiev’in 60 kilometre kuzeyindeki Vypolzov bölgesinde S-300 hava müdafa sisteminin aydınlatılması ve yönlendirilmesi için kullanılan bir radarı imha etti. Ek olarak Rus Hava Müdafa Sistemleri, Malovorontsovka bölgesi civarlarında Ukrayna’ya ilişkin 5 ayrı insansız hava aracını imha etti. Ukrayna’ya yönelik askeri harekatın başlangıcından bu yana toplamda 201 insansız hava aracı, bin 443 tank ve öteki zırhlı muharebe aracı, 147 oldukca amaçlı roketatar, 564 top ve havan topu ile bin 248 tane hususi askeri vasıta imha edildi” ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna nın amacı, ABD ve Batı nın diplomatik tesislerine saldırmak #3


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu