DünyaSon Dakika

Ukraynalıların mayınları İstanbul Boğazı ve Akdeniz’e ulaşabilir


Rusya Federal Güvenlik Servisi, Rusya’nın askeri operasyonlara başladığı ilk günden itibaren Odessa açıklarına Ukraynalılar tarafınca mayınlar döşendiğini deklare etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu saldırılar devam ederken Rus güçleri, Azak Denizi dahil olmak suretiyle Ukrayna’nın Karadeniz’e kıyısı olan birçok noktasında kontrolü ele geçirmişti.

Rusların saldırılarına karşı Ukrayna ordusu ise ülkenin Karadeniz kenti olan Odessa açıklarına mayınlar döşemişti.

“MAYINLARDA KOPMALAR BAŞLADI” İDDİASI

Son gelişmelerin peşinden Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafınca meydana getirilen açıklamada, Odessa kenti açıklarına döşenen mayınlar için mühim bir risk ihtimaline değinilerek, Ukraynalılar tarafınca Odessa açıklarına döşenen mayınlarda kopmalar başladığı kaydedildi.

FSB’nin Halkla İlişkiler Birimi tarafınca meydana getirilen açıklamada, “Rusya tarafınca hususi bir askeri operasyonun başlatılmasının peşinden Ukrayna Birliği, Odessa, Özi, Çornomorsk ve Yuzhne limanlarına ve açıklarına ortalama 420 eski tip mayın tarlası oluşturdu. Bu mayınlar 20. yüzyılın ilk yarılarında üretildi. Fırtınalı koşulların başlamasıyla beraber denizin dip ankrajlarına bağlanan kablolarda kopmalar meydana geldi. Karadeniz’in batı kesiminde mayınlar rüzgar ve akıntıların etkisiyle serbestçe hareket etmeye başladı” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi: Ukraynalıların mayınları İstanbul Boğazı ve Akdeniz’e ulaşabilir #1

İSTANBUL BOĞAZI TEHLİKEDE

Ukrayna’nın döşediği mayınlarla ilgili meydana getirilen açıklamada, İstanbul Boğazı’nın risk altında bulunduğunu da belirten FSB’nin Halkla İlişkiler Birimi, “Ukrayna’nın listelenen liman bölgelerinde güneye doğru yüzey akıntılarının baskın olduğu göz önüne alındığında, mayınların İstanbul Boğaz’ına ve Akdeniz havzası sularına sürüklenme ihtimali göz ardı edilemez.” ifadelerini kaydetti.

Açıklamada, Ukrayna’nın denize mayın döşemesinin internasyonal anlaşmaların ihlaline niçin olduğu vurgulanarak, “Bu, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin bir kez daha internasyonal hukukun temellerini tamamen hiçe saydığını ve Avrupa Birliği (AB) vatandaşları da dahil olmak suretiyle insan yaşamını hiçe saydığını gösteriyor” vurgusu yapılmış oldu.

Rusya Federal Güvenlik Servisi: Ukraynalıların mayınları İstanbul Boğazı ve Akdeniz’e ulaşabilir #2

KIYI UYARISI YAYINLANDI

Açıklamanın sonunda ise, “Rus Birliği’nın Karadeniz Filosu, mayın tehlikesini dikkate alarak 18 Mart 2022 tarih ve 116 sayılı ilgili kıyı uyarısını yayınladı” denilerek, mayın tehlikesinin resmi kayıt altında kamuoyuna aktarıldığı açıklandı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi: Ukraynalıların mayınları İstanbul Boğazı ve Akdeniz’e ulaşabilir #3


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu