DünyaSon Dakika

Ukrayna’daki savaşta şimdiye kadar 6 yabancı gazeteci öldü


Ukrayna’da Rusya’nın saldırılarının başladığı günden bu yana ülkede vazife meydana getiren 6 yabancı uyruklu gazetecinin, Rusya’nın saldırıları sonucu yaşamını kaybetmiş olduğu açıklandı.

Ukrayna'daki savaşta şimdiye kadar 6 yabancı gazeteci öldü

Dünyada gazetecilerin yasal hak ve güvenliğini sağlamak için çalışan Cenevre merkezli Basın Logo Kampanyası (PEC), Rusya-Ukrayna savaşının bölgedeki gazetecilere etkilerine dair raporunu web sitesinde paylaştı.

Rapora bakılırsa Ukraynalı medya kuruluşları çatışmaların yoğun yaşandığı bölgelerde ofislerini kapatırken bir çok medya çalışanı güvenliğini sağlamak için koruyucu ekipman yada ilk yardım çantası satın almaya başladı.

6 YABANCI GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna genelinde 3 bine yakın yabancı uyruklu gazeteci çalışırken, bu gazetecilerden 6’sı Rus saldırılarında yaşamını yitirdi.

Aynı saldırılarda 8 yabancı gazeteci yaralanırken, 2 gazeteci ise Rus birlikleri tarafınca kaçırıldı.

Raporda, Ukraynalı gazetecilerin harp zamanındaki zayiatına ilişkin data paylaşılmadı.

Bunun yanı sıra Rus bilgisayar korsanlarının 2, 3 ve 17 Mart’ta Ukrayna medyasına ilişik web sitelerine siber hücum gerçekleştirdiği bilgisi aktarıldı.

Rus füzelerinin 1, 2, 14 ve 16 Mart’ta Ukrayna’nın 6 ayrı bölgesinde tv kulelerini hedef almış olduğu bildirildi.

Ukrayna daki savaşta şimdiye kadar 6 yabancı gazeteci öldü #1

GAZETECİLERİN ZIRHA İHTİYACI VAR

Raporda görüşüne yer verilen PEC Ukrayna temsilcisi Andrii Lanits, bölgede vazife meydana getiren gazetecilerin güvenlik problemi bulunduğunu vurgulayarak, “Ukrayna’daki gazetecilerin zırh, kask, telsiz ve ilk yardım ekipmanına ihtiyacı var.” ifadesini kullandı.

Lanits, kaçırılan iki yabancı gazetecinin Ukrayna’nın güneyinde Rusya’nın kontrolü ele almış olduğu bölgelerde vazife yapmış olduğu bilgisini paylaştı.

Ukrayna daki savaşta şimdiye kadar 6 yabancı gazeteci öldü #2


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu