DünyaSon Dakika

Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk rolü Rus basınında


Rusya’dan medya kuruluşları, İstanbul’un bir sonraki görüşmelere ev sahipliği yapmasını değerlendirdi.

Türkiye'nin Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk rolü Rus basınında

Daha ilkin Antalya’da Rusya ve Ukrayna’nın dışişleri bakanları Sergey Lavrov ve Dmitro Kuleba’yı ağırlayan Türkiye, iki ülke arasındaki sulh görüşmelerine bir kez daha ev sahipliği meydana getirecek.

Müzakereleri yürüten iki ülkenin heyetleri, toplantılarını İstanbul’da gerçekleştirecek.

MÜZAKERELERİN ADRESİ İSTANBUL

Rus medya kuruluşları, Karadeniz’in kuzeyindeki çatışmaya son verme girişimleri kapsamında Ankara’nın arabuluculuk çabalarını yazdı.

Russia Today’in “Rusya-Ukrayna sulh görüşmeleri için yer seçildi” başlıklı haberinde, “İstanbul, Rus ve Ukraynalı müzakereciler içinde bir sonraki karşı karşıya sulh görüşmelerinin adresi olacak.” denildi.

“ERDOĞAN, İKİ ÜLKEYLE İYİ İLİŞKİLERİNE BAŞVURUYOR”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, çatışmayı sona erdirmek için Karadeniz’deki her iki komşusuyla olan iyi ilişkilerine başvurduğuna dikkat çekildi.

28-30 Mart tarihlerinde görüşmelerin, Ankara’ya krizin çözümü mevzusunda mühim bir rol verdiği açıklandı.

“TÜRKİYE İNCE ÇİZGİDE YÜRÜYOR”

NATO üyesi olan Türkiye’nin, “Rusya’nın Ukrayna’daki askeri saldırısını kınama ile Moskova’yla yakın ekonomik ve müdafa bağlarını sürdürme içinde ince bir çizgide yürüdüğüne” yer verildi.

Ankara’nın, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarına karşı çıkmış olduğu, sadece Rus harp gemilerinin Boğazlardan Karadeniz’e geçmesine izin verilmesi talebini de reddettiği kaydedildi.

Türkiye nin Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk rolü Rus basınında #1
Türkiye nin Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk rolü Rus basınında #2

ERDOĞAN’DAN ATEŞKES ÇAĞRISI

Interfax Haber ajansı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in, Rusya-Ukrayna görüşmelerinin İstanbul’da yapılması mevzusunda anlaştığını yazdı.

Putin ile telefon görüşmesinde Erdoğan’ın ek olarak, Ukrayna’da bir an ilkin ateşkes sağlanması icap ettiğini ve Türkiye’nin insani yardım sağlamaya hazır bulunduğunu belirttiği aktarıldı.

Türkiye nin Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk rolü Rus basınında #3
Türkiye nin Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk rolü Rus basınında #4

İKİ LİDER ARASINDA TELEFON GÖRÜŞMESİ

TASS haber ajansı da iki önder arasındaki telefon görüşmesine işaret ederek, barışın sağlanmasına yönelik müzakereler mevzusunda İstanbul’un seçildiği ifade edildi.

Görüşmeye ilişkin, “Görüşmede başkanlar, Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişimleri ve görüşme sürecini ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Putin, Rus ve Ukrayna heyetlerinin bir sonraki toplantısını İstanbul’da düzenleme mevzusunda görüş birliğine vardı.” bilgisi paylaşıldı.

Türkiye nin Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk rolü Rus basınında #5
Türkiye nin Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk rolü Rus basınında #6


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu