DünyaSon Dakika

Türkiye, askeri ihtiyaçlarını kendi kendine karşılıyor

Alman gazetesi, Türkiye’de üretilen askeri araçların, savaşların gidişatını değiştirdiğini yazdı. “Türkiye, neredeyse tüm silah ihtiyacını kendi kendine tedarik ediyor” tespiti yapıldı.

Handelsblatt: Türkiye, askeri ihtiyaçlarını kendi kendine karşılıyor

Türkiye, savunma sanayiinde yerlilik oranını artırma çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.

Silahlı insansız deniz araçlarından hava araçlarına ve savaş uçağına kadar birçok alanda projeler kesintisiz yürütülüyor.

Almanya merkezli gazetenin Türkiye tespiti

Almanya basınından Handelsblatt gazetesi, “İnsansız hava araçları, savaş ve uçak gemileri: Türkiye, askeri ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayacak hale geliyor.” başlıklı bir habere imza attı.

Son yıllarda, Almanya, Fransa ve ABD silahlarının aksine, Bayraktar TB2 SİHA’larının dünyanın gündeminden düşmediği anımsatıldı.

“Savaşın gidişatını belirliyor”

Haberde, “Rus saldırıları başlamadan önce Ukrayna’ya 20’den fazla SİHA sattılar. Gelişmiş cihazlar, Rus kuvvetlerine ciddi darbeler vuruyor, tedarik hatlarını tahrip ediyor. Ukrayna’nın Karadeniz’deki Yılan Adası’nda olduğu gibi Rusların ilerlemesi engelleniyor.” denildi.

Ortaya çıkan tablonun üst düzey SİHA’ların vuruş gücünü de gösterdiği belirtilerek, “Anadolu’dan gelen nispeten uygun fiyatlı insansız hava araçları, savaşın gidişatını belirleyebiliyor.” tespitinde bulunuldu.

“Türkiye, tüm silah ihtiyacını kendi kendine tedarik edebiliyor”

Almanya ile Türkiye’yi kıyaslayan gazete, Berlin yönetiminin Silahlı Kuvvetlere modern silahlar sağlamak üzere 100 milyar euro harcama yapmayı planladığı, Türkiye’nin ise yıllar önce farklı bir yola yöneldiğine dikkati çekti.

Yazıda, “Türkiye, artık neredeyse tüm silah ihtiyacını kendi kendine tedarik edebiliyor ve uluslararası silah teslimatlarında önemli bir oyuncu haline geldi.” ifadesi kullanıldı.

Handelsblatt: Türkiye, askeri ihtiyaçlarını kendi kendine karşılıyor #1

“Talep artışına hazırlıklı olan birkaç ülkeden biri”

Rusya-Ukrayna savaşı, küresel savunma harcamalarında önemli artışları beraberinde getirdi.

Küresel yönetim danışmanlığı şirketi Kearney, “Türkiye, uzun süredir devam eden araştırma ve geliştirme projeleri sayesinde bu tür bir talep artışına hazırlıklı olan birkaç ülkeden biri.” analizinde bulundu.

Türkiye’nin, geçtiğimiz yıl yeni silah sistemlerinin geliştirilmesine yönelik 1.6 milyar dolar harcadığı, aynı yıl 10 milyar dolardan fazla bir tutara denk gelen silah üretimi gerçekleştirdiği belirtildi.

Handelsblatt: Türkiye, askeri ihtiyaçlarını kendi kendine karşılıyor #2
Handelsblatt: Türkiye, askeri ihtiyaçlarını kendi kendine karşılıyor #3

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.