EkonomiSon Dakika

Torba yasa teklifi bu hafta TBMM’de


Finans sektöründe kurumlar vergisinin yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılmasını da içeren poşet yasa teklifi, bu hafta TBMM’de görüşülmeye başlanacak.

Torba yasa teklifi bu hafta TBMM'de

AK Parti’nin cuma günü akşam saatlerinde TBMM’ye sunmuş olduğu yürütme ve yürürlülük dahil 39 maddelik yasa teklifi, yarın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak.

Hazırlanan yasa teklifinin 39 maddesinin içinde içinde vergi suçlarına etkin pişmanlık getiriliyor, muhtar maaşları asgari ücret seviyesine çekiliyor, tutum finans şirket mağdurları düşünülüyor, yabancıların konut almasından sonrasında o konuttu elinden daha geç sürede çıkarması sağlanıyor ve tarımsal kesimde çalışanların borçlarının ödemesi kolaylaştırılarak faiz desteği veriliyor.

FİNANS SEKTÖRÜNÜN KURUMLAR VERGİSİ YÜZDE 20’DEN YÜZDE 25’E ÇIKACAK

Teklif ile bankalar, faktoring ve finansal kiralama şirketleri, elektronik ödeme ve para kuruluşları, yetkili döviz müesseseleri, varlık yönetim şirketleri, ana para piyasası kurumları ile sigorta ve reasürans şirketleri ile emeklilik şirketlerinde kurumlar vergisi yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılması öngörüldü. Bu kuruluşlar için kurumlar vergisi artışı 2022 de ilgilendiriyor olacak.

yasa

BANKALARIN İTİBARINI KORUYAN HÜKÜMLER BENZER İŞ MODELİ İLE ÇALIŞANLARA DA UYGULANACAK

Teklif ile Bankacılık Kanunu’nda bankaların itibarının korunması amacıyla geçerli olan hükümler, bankalara benzer iş modeli ile etkinlik gösteren kurumlar de ilgilendiriyor olacak şekilde genişletilecek.

GÜVENİ SARSACAK HABERLERE PARA CEZASI GELİYOR

Teklif ile sektöre yönelik adları belirtilmese bile itimatı sarsacak ve mali bünyelerini negatif etkileyecek aslı astarı olmayan haberler basın yada benzeri yol ile yayılamayacak. Buna aykırı davrananlara 1 ila 3 yıl hapis ve para cezası uygulanacak. Hususi yada kamusal zarar doğarsa cezalar 1/6 oranında artırılacak.

YABANCILARIN SATIN ALDIĞI KONUTU ELDE TUTMA SÜRESİ 1 YILDAN 3 YILA ÇIKIYOR

Teklif ile yabancılara konut yada iş yeri alında uygulanan KDV istisnasında gayrimenkulu elde tutma süresi 1 yıldan 3 yıla çıkarılıyor.

yasa

TASFİYE EDİLEN TASARRUF FİNANSMAN ŞİRKETİ MAĞDURLARINA YENİ DÜZENLEME

Yasa teklifi ile ana para şartını yerine getirmediği için tasfiye olan tutum finansman şirketleri sebebiyle mağdur olanlar için düzenlemeler yapılıyor.

VERGİ KAÇAKÇILARINA PİŞMANLIK

Vergi kaçakçılığı suçlarına yönelik olarak ise pişmanlık imkanı elde eden bir düzenleme getirilmesi de amaçlanıyor.

MUHTAR MAAŞLARI ARTIYOR

Yasa ile ek olarak muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmaması da hedefleniyor.

REKLAM YASAĞI OLAN MARKALAR VERDİKLERİ REKLAMI VERGİDEN DÜŞEMEYECEK

Teklife nazaran ek olarak reklam yasağı getirilenlere reklam vermeye devam eden gelir vergisi mükelleflerinin ilgili harcamaları artık gider olarak kabul edilmeyecek.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu