Son DakikaTeknoloji

Tesla, sileceklerin yerine kullanacağı lazer sistemini onayladı


Gelecekte silecekleri tamamen kaldırmak isteyen Tesla, lazer destekli cam temizleme sistemini resmen duyurdu.

Tesla, sileceklerin yerine kullanacağı lazer sistemini onayladı

Dünyanın en popüler elektrikli otomobil üreticisi Tesla, üstünde çalmış olduğu yeni teknolojilerle araçlarını geleceğe hazırlıyor.

Gelecekte direksiyon ve pedallardan tamamen kurtulmak için çalışan ABD merkezli üretici, şimdi de cam sileceklerinin fişini çekmek istiyor.

LAZERLE CAM TEMİZLENEBİLECEK

Daha ilkin, bir tek otomobillerde değil, hem de güneş panellerinde de kullanılabilecek lazerle cam temizleme sisteminin patentini alan şirket, şimdi de bu teknolojisini resmen duyurdu.

Şirket mühendisleri tarafınca tasarlanan sensörler, cam üstünde kir algıladığında sistem o bölgeye lazer ışınları göndererek temizlenmesini sağlayacak.

TESLA

Tesla, söz mevzusu teknolojiyi hem de güneş panellerinde de kullanmayı planlıyor. Toz ve kir tabakasının güneş panellerinin verimliliğini mühim seviyede azalttığı bir gerçek.

Bu yüzden yeni değişen teknolojinin, enerji alanında ciddi bir problemi ortadan kaldıracağı tahmin ediliyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK

Aracın camları üstünde biriken kalıntılar sensörler ve kameralar yardımıyla tespit edilecek. Ondan sonra, cam üstündeki kalıntının lazere maruz kalma seviyesi hesaplanacak ve peşinden lazer ışınları, ilgili bölgelere gönderilerek cam temizlenecek.

Kullanıcılar, lazerli cam sileceklerini dokunmatik ekran, joystick yada başka bir silecek yazışma paneli üstünden manuel olarak denetim edebilecek.


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu