Son DakikaYaşam

Tedavüle girdi! İşte yeni 5 TL banknot…


TCMB, E9 Emisyon Grubu VI. düzen 5 TL’lik banknotların bugünden itibaren tedavüle verileceğini duyurdu. Duyuru sonrası yeni 5 TL’nin görüntüsünde değişim olup olmadığı merak mevzusu oldu.

Tedavüle girdi! İşte yeni 5 TL banknot...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), E9 Emisyon Grubu VI. düzen 5 TL’lik banknotların bugünden itibaren tedavüle verileceğini duyurdu.

TCMB’nin mevzu ile ilgili duyurusu 28 Mart 2022 tarihindeki Resmi Gazete’de gösterildi.

Resmi Gazete’de gösterilen duyuru sonrası vatandaşlar yeni 5 TL’nin görüntüsünde değişim olup olmadığını öğrenmek için araştırmalarına başladı.

Peki 5 TL  değişti mi, neler değişti? Yeni 5 TL’ler iyi mi olacak? İşte yeni 5 TL banknotu…

5 TL DEĞİŞTİ Mİ?

5 TL’lik banknotta yalnız imza alanında değişklik yaşandı. Eski Merkez Bankası Başkanı ve Başkan Yardımcısı yerine yeni başkan ve başkan yardımcısının imzaları eklendi.

TCMB’den meydana getirilen duyuruya gore, E9 Emisyon Grubu VI. düzen 5 liralık banknotlardaki imzalar, TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile Başkan Yardımcısı Taha Çakmak’a ilişkin olacak şekilde tekrardan düzenlendi.

Söz mevzusu banknotlar, üstündeki imzalar haricinde boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel kalite ve görünümleri bakımından I., II., III., IV. ve V tertipleriyle tamamen aynı özellikleri taşırken, banknotların tüm tertipleri beraber geçerlilik edilecek.

Söz mevzusu banknotlar, üstündeki imzalar haricinde boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel kalite ve görünümleri bakımından I., II., III., IV. ve V. tertipleriyle tamamen aynı olacak.

YENİ 5 TL RESMİ

Tedavüle girdi! İşte yeni 5 TL banknot... #1


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu