GündemSon Dakika

Son 4 yılda en çok insani yardım yapan ülkeyiz


İçişleri Bakanı Asil, Türkiye’nin son 4 yılda internasyonal alanda en oldukça yardım icra eden ülke bulunduğunu söylemiş oldu.

Süleyman Soylu: Son 4 yılda en çok insani yardım yapan ülkeyiz

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ve Katar Hayır Derneği arasındaki ‘Afet ve Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım Alanında Mutabakat Zaptı’ imza törenine katıldı.

Törene ek olarak, Türkiye tarafınca Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, AFAD Başkanı Yunus Sezer, AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Sezer Işıktaş ve İbrahim Bozbey, Katar tarafınca, Katar Hayır Derneği Başkanı Sheikh Hamad Nasser J. Al-Thani, Katar Hayır Derneği İcra Kurulu Başkanı Yousuf Ahmad R. A. Al-Kuwari ve Katar’ın Ankara Büyükelçisi Şeyh Muhammed bin Nasır bin Jassim Al Sani katıldı.

İki ülke arasındaki mutabakat zaptı, Bakan Asil ile Katar Hayır Derneği Başkanı Sheikh Hamad Nasser J. Al-Thani içinde imzalandı.

Bakan Asil, mutabakat zaptının hayırlara vesile olmasını dileyerek, Katar Hayır Derneği ile beraber dünyanın birçok yerinde omuz omuza çalıştıklarını söylemiş oldu.

“SON 4 YILDA EN ÇOK YARDIM YAPAN ÜLKEYİZ”

Asil, “Dünyada değişen teknolojinin en ileri seviyeye geldiği, uygarlık değerlerinin, evrenselliğin en oldukça yazılıp çizildiği yüzyılda Suriye’den Ukrayna’ya kadar dünya tarihinin yüz karası işlerle maalesef ki karşılaşıyoruz. Batı medeniyetinin doymak bilmeyen iştahı, Orta Doğu’yu ve Afrika’yı istikrarsızlaştırdı. Türkiye, son 4 yılda internasyonal arenada en oldukça insani yardım icra eden ülke oldu. Katar Hayır Derneği, yalnız 2012-2017 yılları aralığında 50 ülkede 178 milyondan fazla kişiye 1,3 milyar dolar yardım yapmış oldu. Bizim birçok hayır derneğimiz, Afrika’dan Orta Doğu’ya, Filistin’den Afganistan’a kadar yalnız parayla değil, bizzat bedenleri ile gidip orada çalıştılar. İnsanların dertlerine umar olmaya çalıştılar.” dedi.

Bakan Asil, imzalanan protokolün yenilenme protokolü bulunduğunu, Katar Hayır Derneği ile 5 yıl süre geçerli olmak suretiyle, 13 Aralık 2016 tarihinde mutabakat zaptı imzalandığını anımsattı.

KATAR’LA BİRLİKTE ATILAN ADIMLARA DEĞİNDİ

Bu protokol kapsamında depremlerden orman yangınlarına kadar pek oldukça afette mühim katkı gördüklerini söyleyen Asil, şu şekilde konuştu:

“Orman yangınları ile savaşım kapsamında da 66 kişilik bir itfaiye ekibi fiilen gelip çalışmalara destek vermiştir. Aynı şekilde Azez ve Çobanbey şeklinde sınır ötesine gönderilen yardımlarda da Katar Hayır Derneği’nin ciddi oranda hem nakdi hem de ayni yardımları oldu. Bu katkılar, yalnız 2016 protokolü kapsamında olmuş değildir. 2011’deki Van Depremi’nde de 2014 yılından itibaren de Türkiye’deki Suriyeli evlatların eğitimi mevzusunda da gene mühim ve gene samimi katkılar yapmışlardır. İmzaladığımız protokolün süresi 5 senelik olduğundan 2021 yılı sonunda bitti. Bunun süresi doldu ve Katar’dan yetkililer bizzat takip ederek bu mutabakatın yenilenmesi talebini Katar Hükümeti’nin Ankara Büyükelçiliği vasıtasıyla bizlere ilettiler. Hayırlı işlerde olmak, hayırlı işlerle bir araya gelmek de bir nasip işidir. Eğer siz samimi olursanız, Tanrı size hayrı nasip eder. Buradaki iş birliğinin temelinde tam da bu vardır. Içtenlik ve iyi niyetle adım attık. Süratli şekilde görüşmeleri tamamlayarak bugün imza aşamasına geldik. Yenilenen bu mutabakat zaptındaki iş birliği alanlarımız, acil durum yardımı, afete hazırlık, su, iskan ve barınma, sıhhat, tıbbi rehabilitasyon, besin güvenliği ve geçim kaynakları, öğrenme, eğitim ve beceri geliştirme, kışa hazırlama, toplumsal refah ve ziraat, müdafa, lojistik ve yasal kolaylaştırma şeklinde yukarıdan aşağı sıralanmıştır. Öte taraftan bildiğiniz şeklinde Katar ile 2022 FIFA Dünya Kupası’nın güvenliği ile ilgili de oldukça anlamlı bir iş birliği içerisindeyiz. Toplam 3 bin 250 personelle inşallah orada güvenliği sağlamak suretiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Süleyman Soylu: Son 4 yılda en çok insani yardım yapan ülkeyiz #1

“TÜRKİYE’NİN HER ANLAMDA ÇOK GELİŞMİŞLİĞİ SÖZ KONUSU”

Katar Hayır Derneği Başkanı Sheikh Hamad Nasser J. Al-Thani, Türkiye ile iş birliği içinde olduklarını belirterek, “Afetlere karşı iş birliği yapmak, bu afetlere hazırlık yapma mevzusunda da bizim elimizi kolaylaştırır. Ortaya konan kolaylıklar ve insanlara karşı meydana getirilen insani yardımlar Türkiye tarafınca takdire şayandır. Türkiye’nin her anlamda oldukça gelişmişliği söz mevzusu. Bu gelişmişliğin yalnız bölge olarak yararı yoktur, dünya için de örnek teşkil etmiştir. Katar’dan Türkiye’de bulunan kardeşlerimize teşekkür etmek isterim. Katar’a bir engelleme söz mevzusuydu ve Türkiye Katar’ın yanında kaldı, bunu unutmamamız mümkün değildir.” ifadesini kullandı.

Öte taraftan Bakan Asil, basın mensuplarının, “Kılıçdaroğlu, 6 kişinin imzaladığı bildiriyi hangi büyükelçiye düzelttirdin açıkla” şeklindeki açıklaması ile ilgili sorusuna, “Sevgili kardeşlerim, siz işinizi bana niye yaptırıyorsunuz?” diye yanıt verdi.

Süleyman Soylu: Son 4 yılda en çok insani yardım yapan ülkeyiz #2


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu