EkonomiSon Dakika

Silivri Gaz Depolama Tesisi, Avrupa’nın en büyüğü olacak

Bakan Dönmez, “Kapasiteyi 4,6 milyar metreküpe çıkartacağız. Hedefimiz bu yıl içerisinde burayı işletmeye almak” dedi.

Silivri Gaz Depolama Tesisi, Avrupa'nın en büyüğü olacak

Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi’nde kapasite artırma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Tesis, kesintisiz enerji arzı ve arz güvenliğine dair kritik önem taşıyor.

“Kendi alanında Avrupa’daki en büyük tesis olacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çalışmalar tamamlandığında tesisin kendi alanında Avrupa’daki en büyük tesis olacağını belirtti.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) ait Türkiye’nin ilk doğalgaz depolama tesisi Silivri Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi’nde incelemelerde bulunan Dönmez, tesisin doğalgaz depolama kapasitesinin artırılması çalışmalarına ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

“Kapasiteyi 4,6 milyar metreküpe çıkartacağız”

Bakan Dönmez, yaptığı açıklamada, tesiste devam eden çalışmalarla enerji arz güvenliği açısından son derece kritik projelerden birinin daha hayata geçirildiğini söyledi.

Tesisin doğalgaz depolama kapasitesine ilişkin bilgi veren Dönmez, “Halihazırda Silivri Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi 3,2 milyar metreküplük depolama hacmine sahip. Yapacağımız çalışmalarla buradaki kapasiteyi 4,6 milyar metreküpe çıkartacağız.

Günlük 28 milyon metreküpten 75 milyon metreküpe  yükseltilecek

Geri üretim kapasitesini de günlük 28 milyon metreküpten 75 milyon metreküpe ulaştırmış olacağız. Çalışmalarımız tamamlandığında bu tesis, sahasında Avrupa’daki en büyük tesis olma özelliğini kazanacak.” dedi.

Dönmez, büyük bir kısmı denizde yürütülen çalışmalar kapsamında 18 kuyunun açıldığını belirterek, “Hummalı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Hedefimiz bu yıl içerisinde burayı işletmeye almak.” ifadelerini kullandı.

Tuz Gölü’ndeki çalışmalar

Türkiye’nin doğalgaz depolama kapasitesini artırma çalışmaları kapsamında Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi’nde de çalışmaların devam ettiğini dile getiren Dönmez, “Orada şu anda halihazırda 1,2 milyar metreküplük bir depo sahamız var. Oradaki çalışmalar da 1,5-2 yıl içerisinde tamamlanacak. Oradaki kapasitemiz de 5,4 milyar metreküpe ulaşacak.” diye konuştu.

“Depolara gaz basmaya devam ediyoruz”

Dönmez, söz konusu her iki sahanın da işletme halinde olduğunu anımsatarak, “Bir yandan da depolara gaz basmaya devam ediyoruz. Tuz Gölü’ndeki deponun tamamını doldurduk. Silivri deposunun da yüzde 82’sini doldurduk. Eylül ayı sonuna kadar da kalan kısmı tamamlayacağız. Kışa tam dolu bir şekilde girmiş olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Silivri Gaz Depolama Tesisi, Avrupa nın en büyüğü olacak #1

Silivri Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi’nin elektriği rüzgar enerjisinden

Bakan Dönmez, Silivri Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi’nin ihtiyaç duyduğu elektriği rüzgar enerjisinden sağlayacağını belirterek, “4,2 megavatlık kurulu gücündeki rüzgar türbiniyle birlikte bu tesisimizde kullanılacak elektrik enerjisinin tamamını karşılayacağız.” dedi.

AA’nın haberine göre, proje kapsamında ağaçlandırma faaliyetlerinin de devam ettiğine dikkati çeken Dönmez, yaklaşık 400 bin adet zeytin, badem gibi ağaçların ekileceğini ifade etti.

Dönmez, Türkiye’deki yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitelerine (FSRU) de değinerek, “Son yıllarda LNG terminallerimize iki adet de FSRU terminali eklemiştik. Onlar çalışır vaziyette. Bir üçüncüsü de Saros Körfezi’nde tamamlanmak üzere. Bu yıl içerisinde oradaki terminali de tamamlamış olacağız.” bilgisini paylaştı.

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.