GündemSon Dakika

Sel, taşkın, heyelan ve çığ olaylarına dikkat


İçişleri Bakanlığı, valiliklere yoğun kar yağışı görülen bölgelerde havaların ısınmasıyla oluşabilecek organik afetlere karşı tedbirler içeren uyarı yazısı gönderdi.

İçişleri Bakanlığı: Sel, taşkın, heyelan ve çığ olaylarına dikkat

İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliklerine yazı gönderildi.

Yazıda, ülke genelinde havaların ısınmasıyla dağların zirvesinde ve yamaçlarda biriken karın ani ve süratli erimesi sonucu akarsu debilerinde artış olabileceği bildirildi.

DOĞAL AFETLERE KARŞI UYARI

Bundan dolayı sel, taşkın, heyelan, kaya düşmesi ve çığ olaylarının tetiklenebileceği, afet ve acil durum olaylarının yaşanabileceği belirtilen yazıda olası jeolojik ve meteorolojik afet ve acil durumlar öncesinde hazırlıklı olunması uyarısı yapılmış oldu.

TEHLİKELİ BÖLGELER TESPİT EDİLECEK

Hazırlık, risk azaltma ve önleme çalışmalarının koordinasyonunun valiliklerin il afet ve acil durum müdürlüklerince yürütüleceği belirtilerek, yapılması gerekenler şu şekilde sıralandı:

“Tüm illerde merkez ve kırsal mahalleler/köyler ile orman alanlarını kapsayacak şekilde il genelinde duyarlı ve tehlikeli bölgeler tespit edilerek önlemler belirlenecek.

Risk tespit edilen yerlerde ilgili kurum, kurum, belediye, muhtar, köy koruyucuları ve vatandaşlar, olası tehlikeler hakkında bilgilendirilecek.

Güneye bakan yamaçlarda yer edinen yerleşim yerlerinde çığ, su baskını ve heyelan riski öteki alanlara gore daha çok olacağından bu bölgelerde ikamet eden vatandaşlar daha dikkatli olmaları hususunda uyarılacak.

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu illerinde kaya temelin derin ve eğimin olduğu alanlarda ikamet eden vatandaşlar risklere karşı uyarılırken ikamet ettikleri bölgenin zemininde/toprağında oluşan çatlak, toprak yarılması benzer biçimde hareketleri çabuk şekilde AFAD’a bildirmeleri istenecek.

İçişleri Bakanlığı: Sel, taşkın, heyelan ve çığ olaylarına dikkat #1

MÜDAHALE İÇİN GEREKLİ DONANIMLAR YAPILACAK

Eğitim/öğretim kurumları, gezim merkezleri, karayolları, köprü ve viyadükler, menfezler, enerji ve komünikasyon nakil hatları benzer biçimde tehlikeli sonuç tesis ve altyapıların bulunmuş olduğu yerlerin çekince değerlendirmeleri görevli birimler tarafınca yapılarak lüzumlu tedbirlerin alınması sağlanacak.

Tehlikelerin gerçekleşmesi durumunda hizmetine gereksinim duyulabilecek ve müdahale için kafi ekipmana haiz kamu kurum kuruluşları, {özel sektör} ve sivil cemiyet müesseselerinin taşıt, iş makinesi, makine donanımı ile ilgili mensubu belirlenerek ‘Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi’ne veri girişi bu ay sonuna kadar tamamlanacak.

Afet ve acil durumlarda müdahale hizmetleri, ‘Afet ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği’ne ve Türkiye Afet Müdahale Planı’na gore yürütülecek.

Ek olarak çığ tehlikesine maruz kalması olası yerleşim birimi bulunan illerde İçişleri Bakanlığımızca piyasaya çıkan ‘Çığ Önlemleri ve Müdahale Faaliyetleri Genelgesi’ne uygun hareket edilecek.”

İçişleri Bakanlığı: Sel, taşkın, heyelan ve çığ olaylarına dikkat #2


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu