GündemSon Dakika

Şanlıurfa’da Neolitik dönemin sır perdesi 12 kazıyla aralanacak


Şanlıurfa’da, UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’nde yer edinen Göbeklitepe’nin de aralarında bulunmuş olduğu 12 ören yerindeki kazılarla Neolitik devrin gizemi çözülmeye çalışılacak.

Şanlıurfa'da Neolitik dönemin sır perdesi 12 kazıyla aralanacak

Göbeklitepe ve ​​​​​​​Karahantepe ören yerlerinde meydana getirilen kazılara başkanlık eden Prof. Dr. Necmi Karul, AA muhabirine, “tarihin sıfır noktası” olarak vasıflandırılan Göbeklitepe’nin, dünyada geniş yankı uyandırdığını söylemiş oldu. Göbeklitepe’deki dikili taşların benzerlerine Karahantepe’de de rastladıklarını

belirten Karul, Şanlıurfa’da kazı çalışmalarının yoğun şekilde sürdüğü Göbeklitepe, Karahantepe, Sayburç ve Sefertepe’ye ek olarak Gürcütepe, Taşlıtepe, Harbetsuvan Tepesi, Ayanlar Höyük, Çakmaktepe, Yeni Mahalle, Kurttepesi, Nevali Çori’de de belirli bir plan dahilinde kazıların gerçekleştirileceğini beyan etti.

Karul, baraj şeklinde gerekçelerle meydana getirilen kurtarma kazılarının haricinde dünyada eş zamanlı olarak aynı bölgede kolay kolay kazı yapılmadığına dikkati çekti.

Neolitik döneme ilişkin 12 ayrı ören yerindeki kazıların mühim bir zamanı hizmet olacağını aktaran Karul, şöyleki devam etti:

Şanlıurfa da Neolitik dönemin sır perdesi 12 kazıyla aralanacak #1

GÜNÜMÜZE ULAŞAN KALINTILAR

“Harran Ovası çevresinde Göbeklitepe ve Karahantepe ile modern oldukça sayıda yerin bulunduğunu biliyorduk bunlara yenilerini eklemiş olduk. Bunların içinde Karahantepe’nin yeri, boyutları açısından birazcık daha değişik görünüyor. Netice olarak birbirleriyle eş zamanlı olarak kullanılmış bölgeler, günümüzden 12 bin yıl öncesine tarihlenen mekanlar, 1500 yıl süresince kullanımı devam etmiş bölgeler. Bunlardan birkaçında kazılara da başlandı. Oldukça kısa sürede Göbeklitepe ve Karahantepe’den asla bilmediğimiz kalıntılara da rastladık. Dolayısıyla Şanlıurfa’nın Neolitik çağdaki yerleşimcileri burada oldukça renkli bir dünyanın bulunduğunu, oldukça varlıklı bir yaşam biçimine haiz olduklarını gösterdi. Bu kalıntıların günümüze ulaşacak denli iyi korumuş olmaları da fazlaca dikkat çekicidir.”

Şanlıurfa da Neolitik dönemin sır perdesi 12 kazıyla aralanacak #2

Şanlıurfa da Neolitik dönemin sır perdesi 12 kazıyla aralanacak #3

Şanlıurfa da Neolitik dönemin sır perdesi 12 kazıyla aralanacak #4

Şanlıurfa da Neolitik dönemin sır perdesi 12 kazıyla aralanacak #5

İLGİ ÇEKMEYE DEVAM EDİYOR

Değişik ülkelerden bilim adamlarının da Şanlıurfa’daki kazılara katılmasının planlandığını belirten Karul, “Bu kazıları değişik uluslardan ve değişik ülkelerden gelen bilim adamlarının meydana getirecek olması da büyük ehemmiyet taşıyor. Yakın gelecekte buradaki kazıların sonuçlarının yalnız kalıntılar ve kazılarda elde edilecek görsellerle değil de elde edilmiş bilgilerle de kamuoyunun ilgisini çekmeye devam edeceğinden eminiz.” dedi


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu