Dünya Son Dakika

Rusya’nın burun spreyi Sputnik V aşısı, 2022 yılında piyasaya sürülecek


Rus bilim insanları tarafından geliştirilen burun spreyi şeklindeki Sputnik V aşısının, 2022 yılında uluslararası piyasaya sürüleceği açıklandı.

Rusya'nın burun spreyi Sputnik V aşısı, 2022 yılında piyasaya sürülecek

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriev, Gamaleya Enstitüsünün bilimsel çalışmalardan sorumlu Direktör Yardımcısı Denis Logunov ile toplantı gerçekleştirdi.

Rus halkına aşılama başta olmak üzere Rus korona virüs aşılarını talep eden ülkelere gönderilmesi ve yardım yapılan ülkelere verilen desteklerin de ele alındığı toplantıda Rus bilim insanlarının geliştirdiği Sputnik V aşısı ile ilgili yeni detaylar verildi.

SPREY AŞININ ADI: SPUTNİK M

Gameliya Enstitüsü Direktör Yardımcısı Denis Luganov aşının burun spreyi formatında da geliştirildiğini hatırlatarak bugünden itibaren burun spreyi şeklindeki aşının “Sputnik M” adıyla tescil edildiğini ifade etti.

Luganov, “Sputnik M’nin çocuk nüfusta kullanılmasına yönelik izni bugün alındı. Aşı tescil edildi, bu sevindirici gelişmeyi paylaşabiliriz” dedi.

Rusya nın burun spreyi Sputnik V aşısı, 2022 yılında piyasaya sürülecek #1

12-17 YAŞ GRUBUNA UYGULANACAK

Sputnik M’nin, Moskova’da çocuklar üzerinde denendiği aktarılırken, burun spreyinin 12 ile 17 yaş arasındaki çocuklara uygulanacağı belirtildi.

“2022’DE ULUSLARARASI PAZARA GİRECEK”

Dmitriev ise tescil edilen aşının uluslararası dolaşıma girmesi ile ilgili hedeflere değinerek, “Aşının burun spreyi formatının daha önce geliştirilen Sputnik V aşısı gibi erken dolaşıma girmesini hedefliyoruz. Bu format 2022 gibi erken bir tarihte uluslararası pazara girecek” dedi.

Rusya nın burun spreyi Sputnik V aşısı, 2022 yılında piyasaya sürülecek #2

Bir Cevap Yazın