DünyaSon Dakika

Rus Patrik Kirill’in Ukrayna savaşıyla ilgili sözleri Vatikan’ı kızdırdı


Putin’e yakınlığıyla malum Kirill, savaşın ‘tinsel’ anlamı olduğu şeklinde görüş bildirdi. Rus patriğin sözleri, Ortodokslarla Vatikan içinde gerilime yol açtı.

Rus Patrik Kirill'in Ukrayna savaşıyla ilgili sözleri Vatikan'ı kızdırdı

Ukrayna savaşı, Vatikan ile Ortodoks Kilisesi’ni karşı karşıya getirdi.

“Putin’in müttefiki” olarak anılan Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, iki ülke içinde haftalardır devam eden muharebeye ilişkin dikkat çeken ifadeler kullanmıştı.

“METAFİZİK ANLAMI OLAN BİR MÜCADELEYE GİRDİK”

Moskova’nın askeri harekatını destek sunar özellikte izahat meydana getiren Patrik Kirill, “Fizyolojik değil, doğa ötesi anlamı olan bir mücadeleye girdik.” demişti.

Bu sözlerin peşinden Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, “Bir zamanlar kiliselerimizde mukaddes cenk ya da haklı cenk hakkında da konuşulurdu. Bugün ise bu şekilde konuşamayız.” uyarısında bulunmuş oldu.

RUS PATRİĞİN SÖZLERİ KONUŞULUYOR

Papa’nın yanı sıra Vatikan’dan birkaç rahip de Kirill’in sözleri üstüne devreye girdi.

Vestfalya Wilhelm Üniversitesi’nden Thomas Bremer, Patrik Kirill’in sözlerine ilişkin “Ukrayna’daki harpte Batı ve Ortodoks dünyası içinde tinsel bir fark olduğu görüşünü dile getirdi.” dedi.

“UKRAYNA SAVAŞINA TEOLOJİK TEMEL SAĞLADI”

“Ona nazaran cenk, siyasal amaçlarla ilgili değil, tinsel yada onun deyimiyle ‘doğa ötesi’ amaçlarla ilgilidir.” diyen Bremer, Kirill’in Moskova yönetimine cenk mevzusunda teolojik temel sağladığına dikkat çekti.

Patrik Kirill, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2012 seçim zaferini “Tanrı’nın bir mucizesi” olarak nitelendirmişti.

Rus Patrik Kirill in Ukrayna savaşıyla ilgili sözleri Vatikan ı kızdırdı #1

“RUSYA VE UKRAYNA’DAKİ ORTODOKS KİLİSELERİ ARASINDA AYRILIK VAR”

El Cezire’ye konuşan Bremer, “Bugün gerçek ayrılık, Rus Ortodoks Kilisesi ile onun Ukrayna’daki (kalan) kolu olan Ukrayna Ortodoks Kilisesi içinde görünüyor.” görüşünü paylaştı.

Cenk sonrası oluşabilecek tabloyu özetleyen Bremer, “Rus Ortodoks Kilisesi, Patrik tarafınca ihanete uğradığını hissettiği için Ukrayna’daki sadıklarının büyük bir kısmını muhtemelen kaybedecek.” dedi.

Rus Patrik Kirill in Ukrayna savaşıyla ilgili sözleri Vatikan ı kızdırdı #2


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu