GündemSon Dakika

Ramazan Penceremde etkinliğiyle süslenen cam sanatı


Kudüs sokaklarının Ramazan’a hazırlanma görüntülerinden esinlenen kandil, cami maketleri, hilal ve ay benzer biçimde renkli figürlerle süslenen pencereler ilgi görüyor.

Ramazan Penceremde etkinliğiyle süslenen cam sanatı

Pencerelerin kandil, cami maketleri, hilal ve ay benzer biçimde renkli figürlerle süslenmesini teşvik eden bir grup gönüllü, “Ramazan Penceremde” etkinliğiyle toplumsal medyada yüzlerce kişiye ulaştı. Kudüs sokaklarının Ramazan ayına hazırlanma görüntülerinden esinlenerek benzerini Türkiye’de yapmak için kolları sıvayan bir grup gönüllü, etkinliği başlattı.

Gönüllüler, toplumsal medya hesaplarından pencerelerin ramazana hususi süslendiği fotoğraflarını paylaştı. Arkasından “Ramazan Penceremde” etkinliğine katılmak isteyenlerin, pencere fotoğrafının çıktısını alıp boyadıktan sonrasında kandil, hilal, yıldız ile cami maketleri benzer biçimde figürleri ışıklarla süsleyebilecekleri duyuruldu.

Ramazan’a hususi süslenen pencerelerin fotoğrafını çeken iştirakçilerin, bu tarz şeyleri toplumsal medya üstünden paylaşması istendi. Böylelikle evlatların dünyasında Ramazan için farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Projede yer edinen Aysel Yılmaz, geçen yıl başlattıkları etkinlikten yüzlerce geri dönüş aldıklarını, etkinliğe katılanların süsledikleri pencerelerin fotoğrafını çekip kendileriyle paylaştıklarını dile getirdi.

Ramazan Penceremde etkinliğiyle süslenen cam sanatı #1

RAMAZAN COŞKUSU

Yılmaz, Ramazan’a günler kala bu çağrıyı yenilediklerini belirterek, “Hepimiz Ramazan coşkusu evlerde kalmasın, pencerelerimizden sokaklara taşsın istedik. Yüzlerce eve, binlerce kişiye ulaştık. Fenerler asıyor, kandiller yakıyoruz. Çocuklarımız bu tatlı hazırlık telaşlarının içinde yer alsın. Şu sebeple bu şekilde evlatların zihninde daha kalıcı izler bırakabiliyorsunuz. Evin içindeki o tinsel coşku dışarı yansıyınca doğrusu cemiyet olarak paylaşılınca güzel.” diye konuştu.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu