EkonomiSon Dakika

PANKOBİRLİK’ten şekerin fabrika çıkış fiyatına ilişkin açıklama geldi

Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği, Türkşeker’in açıkladığı “şekerin fabrika çıkış fiyatlarında yaptığı düzenleme” ile ilgili açıklamada bulundu.

PANKOBİRLİK'ten şekerin fabrika çıkış fiyatına ilişkin açıklama geldi

Şeker fiyatlarına yüzde 37 ila 67 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.  Türkşeker, indirimli marketler ve Tarım Kredi’ye verdiği verdiği şekerin fabrika satış fiyatına yüzde 67 zam yaparken, diğer müşteriler için 50 kg’lik şekere de yüzde 36,4 zam yaptığını duyurdu.

Şeker üreticileri zammı yorumladı

Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK), Türkşeker’in şekerin fabrika çıkış fiyatlarında yaptığı düzenlemeye ilişkin yaptığı açıklamada, fiyat artışının üreticiyi desteklediğini belirterek,  “Uzun süredir baskılanan şeker fiyatında, Türkşeker tarafından fabrika çıkış fiyatlarında yapılan düzenlemenin, zaruri bir ihtiyacı karşılamakla birlikte şeker üretiminin de devam edebilmesi için üreticilere fırsat verilmesini sağlayacağı kanaatindeyiz.” ifadeleri kullanıldı.

“Düzenleme maliyetine yakın bir duruma getirdi”

AA’nın haberine göre, fiyat düzenlemesi ile Türkşeker’in, maliyetinin altında fiyatla tüketicinin ihtiyacına cevap verilmeye çalışılan şekeri, maliyetine yakın bir duruma getirdiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Düzenleme mevcut market satış fiyatlarına yansımayacak”

“Bu düzenlemenin mevcut market satış fiyatlarına yansıyacağını düşünmemekteyiz.

“Maliyet altı fiyatla üretici başa çıkamayacaktı”

Maliyet altı satış fiyatlaması devam etmiş olsaydı, pancar üreticisinin de ilerde büyük sıkıntılar ile karşılaşacağı gerçeğinin karşımıza çıkması muhtemeldir. Böylelikle pancar üreticisinin karşılığını alamayacağı kanaatini benimseyeceği ve pancar üretiminin beklenenin altında olabilmesi ile arz-talep dikkate alındığında şeker fiyatının daha da yüksek rakamlara ulaşması beklenebilirdi. Bu yüzden şekere zaruri bir düzenleme yapılması hem üreticinin hem de sektörün tüm paydaşlarının geniş anlamda düşünüldüğünde ülke ekonomisine ve halkın talebiyle arzına daha fazla fayda sağlaması beklenmektedir.”

PANKOBİRLİK ten şekerin fabrika çıkış fiyatına ilişkin açıklama geldi #1

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.