EkonomiSon Dakika

Ocak ayı linyit üretimi 6,6 milyon ton oldu


TÜİK verilerine nazaran linyit üretimi ocak ayında artarak 6 milyon 661 bin 693 ton olarak gerçekleşti.

Ocak ayı linyit üretimi 6,6 milyon ton oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin “Katı Yakıtlar” istatistiğini paylaştı ve linyit üretiminin ocak ayında 6 milyon 661 bin 693 ton olarak gerçekleştiğini aktardı.

Verilere nazaran, linyit satılabilir üretimi ocak ayında bundan önceki aya nazaran yüzde 5,8, bundan önceki senenin aynı ayına nazaran ise yüzde 21,3 arttı.

TAŞKÖMÜRÜ ÜRETİMİ OCAKTA 101 BİN 632 TON OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Taşkömürü satılabilir üretimi ocak ayında bundan önceki aya nazaran yüzde 17,5 azalırken, bundan önceki senenin aynı ayına nazaran yüzde 5,8 terfi etti. Taşkömürü koku satılabilir üretimi ise ocak ayında 383 bin 129 ton olarak gerçekleşti. Bu üretim bundan önceki aya nazaran yüzde 6,4, bundan önceki senenin aynı ayına nazaran ise yüzde 1,4 azaldı.

Linyit

TAŞKÖMÜRÜ İTHALATI OCAK AYINDA 2 MİLYON 959 BİN 786 TON OLDU

Taşkömürü ithalatı ocak ayında bundan önceki aya nazaran yüzde 6,7, bundan önceki senenin aynı ayına nazaran yüzde 13,8 azaldı. Taşkömürü koku ithalatı ocak ayında bundan önceki aya nazaran yüzde 37,6, bundan önceki senenin aynı ayına nazaran ise yüzde 156,2 arttı.
Ocak ayında üretimin teslimatları karşılama oranı en yüksek linyitte gerçekleşti. Üretimin teslimatları karşılama oranı ocak ayında yüzde 100 ile en yüksek linyitte gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda yüzde 76,7, taşkömüründe yüzde 3 olarak hesaplandı.

Linyit

TAŞKÖMÜRÜ VE LİNYİT TESLİMATI EN FAZLA TERMİK SANTRALLERE YAPILDI

Katı yakıtların teslimat yerlerine nazaran dağılımı incelendiğinde; ocak ayında taşkömürü teslimatının yüzde 65,4’ü termik santrallere, yüzde 13,4’ü kok tesislerine, yüzde 9,5’i demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının yüzde 83,1’i termik santrallere ve yüzde 9’u demir-çelik haricindeki sanayiye yapılmış oldu. Taşkömürü kokunda ise en fazla teslimat yüzde 90,5 ile demir-çelik sanayine gerçekleştirildi.


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu