DünyaSon Dakika

Nükleer savaş korkusu Romanya’da iyot stoklarını bitirdi


Romanya’da halk nükleer cenk korkusuyla eczanelerdeki iyot tableti stoklarını tamamladı. İyot, halka aile doktorları üstünden parasız verilecek.

Nükleer savaş korkusu Romanya'da iyot stoklarını bitirdi

Rusya-Ukrayna harbinde 1 aylık süre geride kalırken Rusya tarafı başta olmak suretiyle birçok yönetici isim, nükleer cenk imasında bulunmuş oldu.

Ukrayna’daki nükleer ve kimyasal tesislerin de cenk alanları içinde kalması ve tesislerin devamlı el değiştirmesi Avrupa’da, bilhassa Ukrayna’nın komşularında paniğe niçin oldu.

ROMANYA’DA HALK İYOT STOKLARINI BİTİRDİ

Romanya’da halk, nükleer cenk korkusuyla geçen haftalarda eczanelerdeki iyot tabletleri tamamladı.

Romanya Sıhhat Bakanı Alexandru Rafila, basına yapmış olduğu açıklamada, iyot tabletlerinin gelecek haftadan itibaren halka parasız dağıtımına başlanacağını belirtti.

ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

İyot tabletlerinin 40 yaşına kadar olan her insana dağıtılacağını belirten Rafila, Ukrayna’daki silahlı çatışmaya ve hem de geçmişte yaşanmış olan Çernobil Nükleer Santrali’ndeki patlamanın “ortak hafızasına” atıfta bulunarak, bu pastillerin dağıtılması icap ettiğini beyan etti.

Romanya sınırlarının derhal yakınında geniş çaplı bir silahlı çatışma yaşandığının altını çizen Rafila, 1986’da Ukrayna’da meydana gelen bir nükleer patlamanın halen hafızalarda yer aldığını ve şu anda ihtimaller içinde bir nükleer patlama öncesi halk sağlığını düşünmenin mühim bulunduğunu altını çizdi.

10 BİN AİLE DOKTORU ARACILIĞI İLE DAĞITILACAK

Halkın gelecek haftadan itibaren tablet kullanımıyla ilgili detaylı şekilde bilgilendirileceğini söyleyen Rafila, tabletlerin Romanya genelindeki 10 bin aile doktoru vasıtasıyla dağıtılacağını da belirtti.

Ukrayna’daki harpte geçen haftalarda çatışmaların, Çernobil Nükleer Santrali yakınlarına kadar varmasının arkasından Rumenler, eczanelerdeki iyot tableti stoklarını tüketmişti.

Nükleer savaş korkusu Romanya da iyot stoklarını bitirdi #1


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu