DünyaSon Dakika

Norveç’te soğuk hava koşullarındaki NATO tatbikatı sürüyor


Ortalama 30 bin askerin ve 220 harp uçağının katılmış olduğu tatbikat, sıkıntılı hava şartlarında gerçekleştiriliyor.

Norveç'te soğuk hava koşullarındaki NATO tatbikatı sürüyor

NATO üyesi Norveç’te, askeri ittifak tarafınca tatbikat düzenleniyor.

“Devasa” olarak vasıflandırılan tatbikat, soğuk hava koşullarında kara, hava ve denizde devam ediyor.

“RUSYA İLE İLGİSİ YOK”

NATO’nun son 30 senenin en büyüğü niteliğindeki tatbikatı duyurduğu yazılı açıklamasında, “Cold Response 2022” (Soğuk Mukabele 2022) adı verilen operasyonun 8 ay öncesinden planlandığı ve tertipli bir tatbikat olduğu, Rusya’nın Ukrayna saldırılarıyla ilgisi olmadığı vurgulandı.

DİKKAT ÇEKEN TATBİKAT

Sadece operasyonun Rusya’nın sınır komşusu Norveç’te yapılması, NATO üyesi olmamasına karşın öteki komşusu Finlandiya’nın da katılımcılar içinde yer alması ve son 30 senedir Şimal Kutbu’nda meydana getirilen en büyük tatbikat olması sebebiyle dikkati çekiyor.

Haziran ayında Madrid’de düzenlenecek NATO Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasının değerlendirileceği ifade ediliyor. Bu şekilde bir durumda Rusya’nın şimal kanadında 1300 kilometrelik sınırda yeni bir NATO üyesi olacak.

Norveç te soğuk hava koşullarındaki NATO tatbikatı sürüyor #1

220 SAVAŞ UÇAĞI, 50 GEMİ

14 Mart’ta başlamış olan, 27 ülkeden ortalama 30 bin askerin katılmış olduğu, 220 harp uçağı, ikisi tayyare gemisi olmak suretiyle 50 geminin katılmış olduğu operasyonun 1 Nisan’da tamamlanması planlanıyor.

Norveç’te NATO tatbikatı FOTO GALERi

TATBİKATIN KAPSAMI

NATO’nun açıklamasında “Cold Response 2022, NATO müttefikleri ve ortaklarından binlerce askeri bir araya getiren ve Norveç genelinde – soğuk hava koşullarında karada, havada ve denizde beraber emek verme kabiliyetlerini kontrol eden uzun süre ilkin planlanmış bir tatbikattır.

Bağlaşık ve ortak silahlı kuvvetleri uçsuz bucaksız yırtıcı doğada yürüyüş meydana getirecek, gerçek yangın tatbikatı meydana getirecek, dondurucu göllere atlayacak. Her şey, silahlı kuvvetlerimizin herhangi bir tehdide yada krize cevap vermeye hazır olduğundan güvenilir olmak için yaşamsal becerilerin eğitimiyle ilgilidir.” ifadeleri kullanıldı.

Norveç te soğuk hava koşullarındaki NATO tatbikatı sürüyor #2

4 ASKERİN ÖLDÜĞÜ UÇAK KAZASI

Tatbikat esnasında Norveç’in kuzeyinde NATO’ya ilişkin bir ABD askeri uçağının düşmüş olduğu, 4 askerin öldüğü açıklandı.

Amerikalı ve Norveçli yetkililer, kazanın fena hava koşullarında gerçekleştiğini sadece sebebiyle ilgili araştırmanın sürdüğünü belirtti.

Norveç te soğuk hava koşullarındaki NATO tatbikatı sürüyor #3

STOLTENBERG’DEN ASKERLERE ZİYARET

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de düzenlenen muhteşem NATO Zirvesi sonrasında, 25 Mart’ta Norveç’te tatbikattaki askerleri ziyaret etti.

Şimal Kutbu’nun NATO için stratejik öneme haiz bir bölge bulunduğunu ve son yıllarda bölgede Rus askeri faaliyetlerinde mühim bir artış bulunduğunu söyleyen Stoltenberg, “NATO’nun bölgedeki varlığının bir çatışmayı kışkırtmak değil, çatışmayı önlemek ve barışı korumak bulunduğunu” altını çizdi.

Norveç te soğuk hava koşullarındaki NATO tatbikatı sürüyor #4

Norveç te soğuk hava koşullarındaki NATO tatbikatı sürüyor #5

Norveç te soğuk hava koşullarındaki NATO tatbikatı sürüyor #6


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu