GündemSon Dakika

NBA’in yıldızları, ikinci kez Oscar’dan ödülle döndü


94. Oscar Ödül töreninde en iyi kısa belgesel ödülünü kazanan “The Queen of Basketball” adlı yapıt, Amerikan Basketbol Ligi’nde (NBA) yıldız oyuncuların kazanılmış olduğu ikinci ödül oldu.

NBA'in yıldızları, ikinci kez Oscar'dan ödülle döndü

ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen merasim ile ödüle layık görülen kısa belgeselin baş yapımcıları içinde, Golden State Warriors’ın yıldızı Stephen Curry ile NBA’in efsaneleşmiş oyuncularından Shaquille O’Neal yer ediniyor.

Ligin eski efsaneleşmiş oyuncularından Larry Bird ve Oscar Robertson’ın görüşlerine yer verilen belgeselde, olimpiyat tarihinde hanımlarda ilk basketi atan ve NBA draftında seçilen tek hanım basketbolcu unvanlarının sahibi Lusia Harris’in yaşam hikayesine odaklanılıyor.

Bu yıl 66 yaşlarında vefat eden ve adı “Basketball Hall of Fame”de (Şöhretler Müzesi) yer edinen Harris’in başarılarına odaklanan belgeselin yönetmenliğini ise ABD’li Ben Proudfoot üstüne alıyor.

NBA in yıldızları, ikinci kez Oscar dan ödülle döndü #1

“BASKETBOLUN KRALİÇESİ”

“Basketbolun Kraliçesi”, Oscar’da NBA’li oyunculara ödül kazandıran ikinci yapıt oldu. 2020’de helikopter kazasında hemen hemen 41 yaşlarındayken yaşamını kaybeden NBA’in efsaneleşmiş basketbolcularından Kobe Bryant’ın yazıya döktüğü ve Glen Keane’in yönettiği “Dear Basketball” (Sevgili Basketbol) adlı yapıt, 2018 senesinde “en iyi kısa animasyon” ödülünü kazanmıştı.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu