DünyaSon Dakika

NATO’dan Avrupa’nın doğu sınırlarını güçlendirme hamlesi


Bulgaristan Başbakanı Kiril Petrov, ABD Müdafa Bakanı Lloyd Austin ile ortak basın toplantısında, ABD’nin Bulgaristan’a zırhlı birlik göndereceğeni söylemiş oldu. Fransa ise Estonya’ya askeri yardım yapmış oldu.

Fransa’nın “Mirage 2000-5F” cenk uçakları, NATO bünyesinde Estonya’nın güvenliği için oluşturulan vazife gücüne katıldı.

Fransa, Estonya’nın talebi üstüne Baltık ülkesine asker de gönderdi. Fransız askerleri, zırhlı araçlarıyla beraber Tapa askeri üssündeki Danimarkalı ve İngiliz askerlere katıldı.

NATO, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle beraber Avrupa’nın doğu ve güneydoğu sınırlarını güçlendirmeye başladı. Müttefikler sınırdaki ülkelere takviye vapur, tayyare ve asker gönderiyor.

“BÜTÜN NATO MÜTTEFİKLERİ İÇİN GÜÇLÜ BİR SİNYAL”

ABD Birleşik Devletleri Müdafa Bakanı Lloyd Austin de Bulgaristan’daydı. Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov ile bir araya geldi.

Petkov, Austin ile ortak basın toplantısında ABD’nin Bulgaristan’a Stryker zırlı mekanize birliği sağlamayı kabul ettiğini söylemiş oldu. “Bu, tüm NATO müttefikleri için kuvvetli bir sinyal” dedi.

NATO dan Avrupa nın doğu sınırlarını güçlendirme hamlesi #1

NATO’DAN UKRAYNA’YA 20 BİNDEN FAZLA SİLAH YARDIMI

Soğuk Cenk döneminde Rusya’nın müttefiki olan ve artık NATO ve AB üyesi olarak Bulgaristan, topraklarında, oldukça uluslu bir NATO muharip birliği kurulacağını duyurmuştu. Birliğe, öteki NATO ülkelerinin de destek vermesi planlanıyor.

NATO, işgalin başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya da 20 binden fazla tabanca gönderdi. Sadece çatışmanın Ukrayna dışına taşmasını önlemek için asker göndermeye ya da uçuşa yasak bölge uygulamaya yanaşmıyor.

NATO dan Avrupa nın doğu sınırlarını güçlendirme hamlesi #2


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu