GündemSon Dakika

Müzakerelerin İstanbul’da olması isabetli bir karar


Meclis Başkanı Şentop, Rusya-Ukrayna müzakerelerinin İstanbul’da yapılmasını değerlendirdi.

Mustafa Şentop: Müzakerelerin İstanbul'da olması isabetli bir karar

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Birliği Parlamento Başkanları Toplantısı için geldiği Lübliyana’da basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Mustafa Şentop’a ilk olarak, Rusya ve Ukrayna görüşme heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul’da yapılması mevzusunda mutabık kalması soruldu.

“ATEŞKES GAYRETİ GÖSTEREN TEK ÜLKEYİZ”

Karar için “fazlaca isabetli” ifadesini kullanan Şentop, şunları söylemiş oldu:

“Olması ihtiyaç duyulan şey bu. Zira takip ediyoruz; sürecin başından beri gerek Ukrayna gerek Rusya’yla görüşen, ateşkesin sağlanması için çaba gösteren tek ülke Türkiye. Şüphesiz bunu hepimiz temenni ediyor. Bölgemizde, dünyada, tüm siyasetçiler, devlet adamları, insanoğlu bir an ilkin ateşkes olsun diye temenni ediyor. Fakat bunu gerçekleştirebilmek için iki tarafla beraber görüşebilmek, tarafları buna ikna edebilmek, bir araya getirebilmek mühim. Cumhurbaşkanımız sürecin başından beri bunun için fazlaca yoğun çaba gösteriyor.”

“BURADAKİ TOPLANTI UMARIZ BARIŞA VESİLE OLUR”

Şentop, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu anlamdaki ziyaretlerine de dikkati çekerek, “Bu şekilde bir müzakerenin zemini, zihinsel zemini hazırdı. Olması ihtiyaç duyulan de buydu. İsabetli olur. Bizim arzumuz; ille de Türkiye’de olsun meselesi değil, sorun bir an ilkin ateşkesin gerçek manada sağlanması. İnşallah Türkiye’de yapılacak toplantı buna vesile olur.” diye konuştu.

Mustafa Şentop: Müzakerelerin İstanbul da olması isabetli bir karar #1

“ORTADA BÜYÜK BİR RİSK VAR”

Dünyadaki birçok internasyonal toplantının bir numaralı gündeminin Ukrayna’da yaşananlar bulunduğunu anımsatan Şentop, “Bu yalnız Rusya-Ukrayna arasındaki bir sorun olmaktan çıktı, başta bölgemiz olmak suretiyle daha genel olarak dünya barışını tehdit eden bir meseleye dönüştü. Ortada büyük bir risk var. Dolayısıyla tüm toplantıların gündem maddelerinden birisi hatta birincisi, en baştaki bu olacak. Ben geçen hafta ve ondan önceki hafta meclis başkanlarıyla, bilhassa Ukrayna’ya yakın çevredeki meclis başkanlarıyla görüştüm.” ifadelerini kullandı.

“TEMASLAR SÜRÜYOR”

Şentop, Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin ile Polonya, Romanya, Slovenya Ulusal Meclis başkanlarıyla görüştüğünü hatırlatarak, “Bunlarla yaptığımız temaslarda da her insanın arzusu bir an ilkin ateşkes. Fakat bunu sözde bırakmayıp gerçekleştirecek bir zemini kurabilmek lazım.” dedi.

Şentop, Avrupa Birliği Parlamento Başkanları Toplantısı’nda görüşülecek konuların başlangıcında, Rusya-Ukrayna mevzusunun geleceğine de dikkati çekti.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu