GündemSon Dakika

Mustafa Varank’tan CHP ve Fox TV’ye tepki

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, İbn Haldun Üniversitesi Tercih Festivalindeki sözlerini çarpıtan CHP’li Özgür Özel ve bu sözler üzerine haber yapan Fox TV’ye sert tepki gösterdi.

Mustafa Varank'tan CHP ve Fox TV'ye tepki

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İbn Haldun Üniversitesi Başakşehir Kampüsü’nde İbn Haldun Üniversitesi Tercih Festivali programında öğrencilerle bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Bakan Varank, İbn Haldun Üniversitesi’nin kurulmasında bakan olmadan önce de emek verdiğini ve üniversite kampüsünün Türkiye’deki en güzel kampüslerden biri olduğunu dile getirdi.

Gençlere gelecek hayata dair değerlendirmelerde bulunan Varank, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“İlk hedef istihdam edilmek olmamalı”

“Üniversiteli arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde bize en fazla sorulan sorulardan bir tanesi şu. Sayın Bakanım ben hangi bölümü okursam, şurada iş bulabilirim, şurada maaşlı bir işe girebilirim. Benim o arkadaşlarıma söylediğim ilk cümle şu oluyor. Bir kere üniversiteye başlıyorsanız kafanızdaki ilk hedefiniz bir yerde istihdam edilmek olmamalı. Kendi hayatınıza nasıl yön veriyorsanız, bir girişimcilik mi yapacaksınız, kendi kendinize farklı alanlara yönelerek kendinizi geliştirip kendi işlerinizi mi kuracaksınız?

“Gençlere haksızlık”

Bir genç arkadaşımın bu yaşlarda, böyle heyecanlı yaşlarda ben bir yere gireyim, maaşımı alayım diye yola çıkmasını açıkçası genç arkadaşlarımız için bir haksızlık, onların potansiyelini aşağı düşürücü bir düşünce tarzı olarak görüyorum. Siz kendi yolunuzu çizebilirsiniz, ayaklarınız üzerinde durabilirsiniz. Buralardan mezun olduktan sonra kendi girişimlerinizi kendi araştırma projelerinizi yapabilirsiniz.

Mustafa Varank tan CHP ve Fox TV ye tepki #1

“Bakanlığımızın en önemli yoldaşısınız”

Bunlar nasıl oluyor dendiğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kendi yolunuzu çizerken sizin en önemli yoldaşlarınızdan bir tanesi olacaktır. Bağlı ve ilgili kuruşlarıyla birlikte gençlere en fazla destek veren bakanlıkların başında geliyor. KOSGEB’de hem geleneksel girişimcilerimize hem de teknoloji tabanlı girişimcilerimize maddi destekler veriyoruz. TÜBİTAK ile üniversite çağındaki gençlerimize gerek eğitim alırken gerekse eğitimleri sonrasında çok ciddi destekler veriyoruz.”

Bakan Varank’ın sözleri bağlamından koparıldı

Bakan Varank’ın bu konuşmasının ardından TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP’li Özgür Özel, “Herkes bakan evladı mı? Herkesin arkasında Varank dayısı yok.” ifadelerini kullandı.

Fox TV de CHP’li Özel’in sözlerine yer verdiği haberinde, Bakan Varank’ın konuşmasını bağlamından kopardı.

Mustafa Varank tan CHP ve Fox TV ye tepki #2

“Dünyanın en alçak muhalefeti ve en ahlaksız medyası maalesef bizim ülkemizde bulunuyor”

Bunun üzerine Bakan Varank, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Dünyanın en alçak muhalefeti ve en ahlaksız medyası maalesef bizim ülkemizde bulunuyor. Konuşmanın başını sonunu kırpıp, akılları sıra siyaset yaptıklarını zannediyorlar. Evet, gençlere tavsiyem üniversiteye başlarken ilk düşünceleri bir yerde istihdam edilmek olmamalı. Bakanlığımızın, KOSGEB’in, TÜBİTAK’ın, TEKNOFEST’in, teknopark ve kuluçkaların hibe, burs ve projelerinden, araştırma ve girişimcilik desteklerinden mutlaka faydalanmalarıdır.

“Gençlerin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteklerinden faydalanmak için ‘dayı’ya ihtiyacı yok”

Böylece gençler, kendi girişimlerini kurabilir, kendi araştırmalarını yapabilir, kendi projelerini gerçekleştirebilir, kendi başarı hikayelerini yazabilirler. Bakanlığımızın objektif kriterlere dayanan desteklerinden faydalanan yüz binlerce genç zaten halihazırda bunu yapıyor. Müfteri @eczozgurozel ve CHP sözcüleri bilsin ki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteklerinden faydalanmak için gençlerin bir “dayı”ya ihtiyacı yoktur. CHP’de görev yapmak isteyenlerin ise hangi rezil ilişkiler içerisine girmek zorunda olduğunu Aykut Erdoğdu istifasıyla tüm Türkiye öğrendi!”

Mustafa Varank tan CHP ve Fox TV ye tepki #3

Mustafa Varank tan CHP ve Fox TV ye tepki #4

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.