EkonomiSon Dakika

Motorlu araç ÖTV ve matrahlarının belirleme yetkisi Cumhurbaşkanı’nda

Cumhurbaşkanı’na motorlu araç ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırlarını 3 katına kadar artırma ve sıfıra indirme yetkisi tanındı.

Motorlu araç ÖTV ve matrahlarının belirleme yetkisi Cumhurbaşkanı'nda

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sayılı liste uygulama genel tebliğinde yapılan düzenlemeyle birlikte Cumhurbaşkanı’na motorlu araçlarla ilgili alt ve üst sınır belirleme yetkisi tanımlanan karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Vergi oranı ve letkide düzenleme yapıldı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ÖTV (II) sayılı liste uygulama tebliğinde değişiklikler öngören tebliğle, tebliğin III. bölümünden yer alan “vergi oranı ve yetki” başlıklı maddede düzenlemeler yapıldı.

Yetki değişikliği tanımlandı

Buna göre, maddedeki “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” olarak değiştirildi ve ÖTV (II) sayılı listede önceki uygulamada Bakanlar Kurulu’nun “motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma veya sıfıra kadar indirme” yetkisi, Cumhurbaşkanınca “ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırma veya sıfıra indirme” olarak yeniden düzenlendi.

Motorlu araç ÖTV ve matrahlarının belirleme yetkisi Cumhurbaşkanı nda #1

Motorlu araçlar için farklı matrah grupları oluşturulabilecek

İlgili maddede yapılan diğer düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı ayrıca; belirlenen ÖTV ve matrah sınırları içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan motorlu araçlar için farklı matrah grupları oluşturabilecek, malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak.

İtfaiye öncü araçları ÖTV kapsamından çıkartıldı

Tebliğle ayrıca, “itfaiye öncü araçları” ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV’siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ilişkin düzenleme yapıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun vaatlerindeki tesadüf

Daha önce alınan Resmi Gazete kararının, yayınlanmasıdan 2 saat önce CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sıfır araçlarda vergi muafiyeti vaadinde bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Geçtiğimiz günlerde de kamuoyunda benzer vaat tesadüflerininin bulunması, Kılıçdaroğlu’nun içeriden bilgi alıp apar topar bu videoyu çektiğini akıllara getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yeni paylaşım

Motorlu araç ÖTV ve matrahlarının belirleme yetkisi Cumhurbaşkanı nda #2

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.