Son DakikaTeknoloji

Milli savaş uçağı, yerli motorla teslim edilecek


TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Ulusal Muharip Uçağın (MMU) neredeyse tüm parçalarının tasarımının bittiğini, uçağı yerli motorla teslim etmeyi hedeflediklerini deklare etti.

Milli savaş uçağı, yerli motorla teslim edilecek

​​​​​​​Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 18 Mart 2023’te hangardan çıkması hedeflenen Ulusal Muharip Tayyare‘ın (MMU) tasarımı ve üretimi için çalışmalara devam ediyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, son gelişmeler hakkında çeşitli açıklamalarda bulunmuş oldu.

“PARÇA TASARIMLARI BİTTİ”

“Ulusal Muharip Uçağın neredeyse tüm parçalarının tasarımı bitti.” diyen Kotil, ortalama 1300 mühendisin emek harcamaları sürdürdüğünü bildirdi.

Kotil, MMU için yerde ve havada çalışacak yazılımlar için de 25 milyon satır kod yazılacağını açıkladı.

Milli savaş uçağı, yerli motorla teslim edilecek #1

Teknolojik gelişmeler ve haiz olunan alt yapılarla geçmişte uzun seneler alan çalışmaların oldukca daha kısa sürede yapılabildiğini, bunun havacılık endüstrisi de ilgilendiriyor bulunduğunu vurgulayan Kotil, “Artık yapmak istiyorsanız yaparsınız. 18 Mart 2023’te MMU’yu hangardan çıkarıyoruz, Hürjet’i, Atak-2’yi uçuruyoruz.” dedi.

YERLİ MOTOR 1 YIL İÇİNDE TESLİM EDİLECEK

Motor mevzusunda Kale Arge ve TEI’nin geliştirdiği motorlar bulunduğuna değinen Kotil, TEI’nin 1600 beygir turboşaft motoru 1 yıl içinde kendilerine teslim etmeye başlayacağını belirtti.

Motor yapmada en büyük zorluğun sıcak bölge, türbin tarafında kaynaklandığını özetleyen Kotil, 10 yıl içinde seramik türbin kanatlarının ortaya çıkacağını ve bu alanda çalışan hepimiz için fırsat doğacağını söylemiş oldu.

Kotil, “Bu, tribün kanadı üretiminde devrim meydana getirecek. Bugünkü yüksek performanslı motorları yakalamak mümkün olacak. Gelecek 10 yıl motorda oldukca orijinal şeylere hamile.” diye konuştu.

Milli savaş uçağı, yerli motorla teslim edilecek #2

Bir harp uçağının ulusal olabilmesi için tehlikeli sonuç unsurlarının ve motorunun yerli üretilmesi icap ettiğini vurgulayan Kotil, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

“Uçağın ulusal olması için motorunu yapmak zorundayız. TEI’nin turboşaft motoru bizlere Türkiye’nin tek kristal dökebildiğini gösterdi. Motor yapmanın en zor kısmı türbin kısmı. Türbin kısmında da tek kristal gerekiyor. Tek kristal olunca mukavemetler yüksek oluyor.

Yüksek sıcaklıkta termal verim artıyor, güç artıyor. Türkiye tek kristalini döktü ve turboşaft motorda kullanıyor. TUSAŞ’ın hissedarı olduğu TRMotor motor tasarımı için çalışıyor.

“İHALE SÜRECİ DEVAM EDİYOR”

Müdafa Sanayii Başkanlığının MMU motoru için yürüttüğü bir ihale süreci var. Şu anda informasyon istiyor, ikimiz de hazırlıyoruz. TEI ve TRMotor bu mevzuda çalışıyorlar. Bir motor yapmak 10 yıl sürer. 2028 ve sonrasında teslim edeceğimiz uçakta yerli motor olacak.

Bunun yurt dışı ayağı da var. Rolls Royce, Türkiye’de bunu yapma mevzusunda niyetini birçok kez belli etmişti. Bu, bir devlet sonucu. Devlet karar verirse bu motoru TEI, TR Motor, Kale yapsın yada üçü bir araya gelsin, bunu yapabiliriz.

“TASARIM VE ÜRETİM PROBLEMİMİZ YOK”

Şundan dolayı motorun alt kırılımlarında tasarım ve üretim problemimiz yok. 2030’lara kadar kendi başımıza Türkiye olarak bunu aşarız fakat yurt haricinde başka iş birliklerimiz de var. Seramiğe dönülürse de motor teknolojilerinde devrim olur.”


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu