DünyaSon Dakika

Macron, Fransa’da yolsuzlukla suçlanan danışmanlık şirketini savundu


Fransa Cumhurbaşkanı Macron, hükümet için danışmanlık görevleri yürüten ABD merkezli McKinsey şirketine Senato’nun yönelttiği yolsuzluk suçlamalarını reddetti.

Macron, Fransa'da yolsuzlukla suçlanan danışmanlık şirketini savundu

Fransa Senatosu tarafınca oluşturulan komite 17 Mart’ta kamuoyuyla paylaşmış olduğu raporda, McKinsey’in son 10 senedir kurum vergilerini ödemediğini belirtti.

Senato raporunda ek olarak 2018-2021 içinde McKinsey ile meydana getirilen iş sözleşmelerinin bedelinin iki katından fazla arttığı ve 2021’de 1 milyar avronun üstüne çıkmış olduğu kaydedildi.

Senato, firmanın, Fransa’da kurum vergisi ödediği yönünde izahat icra eden bir McKinsey yöneticisine karşı 25 Mart Cuma günü “yalancı şahitlik” şüphesiyle yargıya başvurdu.

MACRON REDDETTİ

Cumhurbaşkanı Macron, France 3 kanalına mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, vakaya dair bazı karışıklıklar bulunduğunu düşündüklerini belirterek, suçlamalar için “Doğru değil. Fransa’da kamusal sözleşme kurallarına uymadan hiçbir sözleşme imzalanmadı.” dedi.

“Öyleyse yargıya taşısınlar” ifadesini kullanan Macron, büyük şirketlere yönelik vergileri azaltmak için savaşım ettiğini altını çizdi.

Macron, Fransa da yolsuzlukla suçlanan danışmanlık şirketini savundu #1

“DEVLETİN EN YÜKSEK MERTEBESİNDE ADAM KAYIRMA”

Öte taraftan McKinsey’e yönelik suçlamalarla ilgili Fransız siyasetçiler Jean-Luc Melenchon ve Marine Le Pen “skandal” yorumunu yaparken, aşırı sağcı isim Eric Zemmour “devletin en yüksek mertebesinde adam kayırma” ifadesini kullandı.

Senato’nun 17 Mart tarihindeki raporunda, McKinsey’in 2011-2020 yıllarında kurum vergisi ödemediği açıklanmıştı.

Macron, Fransa da yolsuzlukla suçlanan danışmanlık şirketini savundu #2

Macron, Fransa da yolsuzlukla suçlanan danışmanlık şirketini savundu #3


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu