DünyaSon Dakika

Lavrov’dan Ukrayna’daki operasyonlara ilişkin açıklama


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna mevzusunda müzakerelere işaret ederek, “Taleplerimiz mevzusunda kapsamlı belgelerin imzalanmasıyla operasyonlar sona erecek” dedi.

Lavrov'dan Ukrayna'daki operasyonlara ilişkin açıklama

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iki ülke arasındaki son duruma ilişkin yeni açıklamalarda bulunmuş oldu.

“ŞARTLARIMIZ KABUL EDİLİRSE OPERASYONLAR SONA EREBİLİR”

Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sunmuş olduğu şartları hatırlatarak “Bahsettiğim mevzularda kapsamlı belgelerin imzalanmasıyla operasyonlarımız sona erebilir” dedi.

“BİZ HER ZAMAN DİPLOMATİK ÇÖZÜMDEN YANA OLDUK”

Müzakerelere ilişkin izahat icra eden Lavrov, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Biz devamlı her türlü soruna karşı diplomatik çözümden yana olduk, Zelensky görüşme önerilmiş olduğu süre Başkanımız kabul etti, müzakereler devam ediyor. Ukrayna delegasyonu ilkin müzakerelere görüşme olsun diye başlasa da ondan sonra belli bir diyalog gelişti.

Sadece birilerinin, büyük bir ihtimalle ABD’lilerin, Ukrayna delegasyonunun devamlı olarak elinden tuttuğu ve bana nazaran kesinlikle asgari düzeyde olan taleplerimizi kabul etmelerine izin vermediği hissi var. Fakat her şeye karşın süreç devam ediyor”

“BATI, GÜVENİLMEZ BİR GARANTÖR”

Batı ile ilişkilerine ve batılı ülkelerin Ukrayna mevzusundaki tavrına değinen Lavrov, şu ifadeleri kullandı:

“Muhtemelen, o süre Batılı meslektaşlarımızın vicdan kalıntılarına oldukça fazla güvendik. Sonuçta, Normandiya formatı Fransızların inisiyatifiyle oluşturuldu. Rusların orada düzgüsel bir halde yaşaması ve Batı’nın durumu normalleştirmek için her şeyi yapacağına dair güvence verdiler. Batı bu krizin çözümünde güvenilmez bir garantör. Şu sebeple Rus karşıtı desteklerine devam ediyorlar. Ukrayna ile ilgili durumdan, yaptırımlar durumdan soyutlansak bile Batı’nın davranışları, hem ana para birimlerinin üretildiği dünyanın bir parçası olarak, hem ekonomide ortak olarak, hem de altın rezervlerinin depolanabileceği ülke olarak güvenilmez bulunduğunu doğruluyor”

Lavrov dan Ukrayna daki operasyonlara ilişkin açıklama #1


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu