EkonomiSon Dakika

Küresel piyasalarda Rusya-Ukrayna savaşı etkisi hakim


Küresel piyasalarda, jeopolitik riskler ve para politikalarının seyrine ilişkin yönlendirmeler fiyatlamalarda belirleyici olmaya devam ediyor.

Küresel piyasalarda Rusya-Ukrayna savaşı etkisi hakim

Rusya-Ukrayna savaşı kapsamında görüşme umutlarını azaltan açıklamalar ve devreye alınan yaptırımlar, başta emtia tutarları olmak suretiyle piyasalarda oynaklığı artırmaya devam ediyor.

Analistler, Rusya-Ukrayna savaşının küresel çapta fiyatlamalar üstünde belirleyici olmaya devam ettiğini belirterek, emtia ve tahvil piyasalarındaki hareketliliğin ne yöne evrileceğinin risk algısının şekillenmesi açısından ehemmiyet taşıdığını söylüyor.

Öteki taraftan ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin para politikalarında süratli sıkılaşma sinyalleri vermesi, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) da yükselen enflasyon karşısında Fed’in bu şahin duruşunu takip edeceği beklentileri tahvil piyasasında hareketliliğin sürmesine niçin oluyor.

Brent petrol

BRENT PETROLÜN FİYATI AZALDI

Bu gelişmelerle geçen hafta 120,1 doları kontrol eden Brent petrolün varil fiyatı, yüzde 9,6 artışla 116,5 dolardan kapanmasının arkasından yeni haftanın açılışında 113,9 dolar seviyelerinde dengelendi.

ABD’nin 10 senelik tahvil faizi ise 3 haftadır içinde bulunmuş olduğu yükseliş trendini sürdürdü ve yüzde 2,52 ile Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyeyi kontrol etti. Almanya’nın tahvil piyasasında da çıkışlar hızlanırken, ülkede 10 senelik tahvil faizleri yüzde 0,588 ile Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

NEW YORK BORSASINDA ALICILI SEYİR HAKİM

ABD’de geçen hafta açıklanan makroekonomik verilerin ülke ekonomisinde toparlanmanın güç kazandığına işaret etmesi ile New York borsasında, teknoloji hisseleri öncülüğünde alıcılı bir seyir seyredildi.

Haftalık bazda Nasdaq endeksi yüzde 1,98, S&P 500 endeksi yüzde 1,79 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,31 kıymet kazanmıştır. Dolar endeksi yüzde 0,6’lık artışla geçen haftayı 98,8’den kapatmasının arkasından bugün 99,1 seviyelerinde bulunuyor.

Küresel piyasalarda Rusya-Ukrayna savaşı etkisi hakim #2

VADELİ DOĞALGAZ FİYATLARLARI DÜŞTÜ

Geçen hafta Rusya’nın doğalgaz satılmasında rubleye geçmeyi düşündüğü haberleri ile nisan vadeli doğalgaz tutarları 130 euroya kadar yükselse de ABD’nin tedarik mevzusunda destek olacağını açıklamasının arkasından düşüşe geçti ve 110 euro seviyelerinde dengelendi.

AVRUPA BORSALARINDA KARIŞIK BİR SEYİR HAKİM

Haftalık bazda Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,74 geriledi, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,21 terfi etti ve Fransa’da CAC 40 endeksi yatay seyretti.

Euro/dolar paritesi geçen hafta yüzde 0,7 kıymet kaybetmesinin arkasından bugün de 1,0948’le ortalama iki haftanın en düşük seviyesini görmüş oldu. Avrupa endeks vadeli kontratları tarafında ise satıcılı bir seyir izleniyor.

ŞANGHAY’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Asya tarafında, artan koronavirüs vakaları karşısında Çin’in Şanghay kentinde sokağa çıkma yasağı devreye alındı. Söz mevzusu yasağın ne kadar süreceği bilinmezken, süreç süresince iki aşamalı koronavirüs testi uygulanacağı açıklandı.

Öte taraftan ülkenin Huangpu bölgesinde de 28 Mart-1 Nisan döneminde kapanma deklare edildi. Japonya tarafında ise uzun vadeli tahvil faizlerinin yüzde 0,25’i görmesinin arkasından ülke merkez bankası piyasaya tahvil alımı yöntemiyle müdahale etti.

Bu gelişme sonrası dolar/yen paritesi 123,2 ile Aralık 2015’ten bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 ve Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 gerilerken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,3 ve Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,1 terfi etti.

DOLAR/TL 14,8250

Dolar/TL, geçen hafta yüzde 0,2’lik artışla 14,8359’dan kapanmasının arkasından bugün bankalararası piyasanın açılışında 14,8250’den işlem görüyor.

Küresel piyasalarda Rusya-Ukrayna savaşı etkisi hakim #3

PİYASALARDA BUGÜN TAKİP EDİLECEK VERİLER:

14.00 BoE Başkanı Bailey’in hitabı

15.30 ABD, şubat ayı dış tecim dengesi

15.30 ABD, şubat ayı toptan eşya stokları

17.30 ABD, mart ayı Dallas Fed İmalat Endeksi


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu