Sağlık

Koronavirüse aşısız yakalandı, 70 gün yoğun bakımda kaldı


Koronavirüse aşısız yakalanan Necati Saraç, 70 gün süresince yoğun bakımda kaldı. Saraç, “Bir şey olmaz demeyin, ben o şekilde diyordum, aşı da olmadım, 3 aydır hastanedeyim” dedi.

Koronavirüse aşısız yakalandı, 70 gün yoğun bakımda kaldı

Tır şoförlüğü meydana getiren 2 çocuk babası Necati Saraç (35), 13 Aralık’ta ateş ve öksürük şikayetiyle Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’ne başvurduğunda, koronavirüs testi pozitif çıktı.

Karantinaya giren Saraç’ın durumu kötüleşince yeniden hastaneye başvurdu. Nefes darlığı olduğundan hastaneye yatırılan Saraç, ortalama 10 gün Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nde tedavi görmüş oldu. Fakat durumu daha da ağırlaştı ve yoğun bakıma kaldırıldı.

YAPAY KALP AKCİĞER CİHAZINA BAĞLANDI

Değerleri devamlı kötüye giden ve akciğerleri harap halde olan Saraç’ın doktorları, suni kalp akciğer aleti ECMO’ya bağlamaya karar verdi.

Saraç, ECMO tedavisi için Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nden Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne nakledildi. 70 günü yoğun bakımda olmak suretiyle 3 ayı geçecek yaşam mücadelesi böylece başlamış oldu.

Koronavirüse aşısız yakalandı, 70 gün yoğun bakımda kaldı #1

“UMUTSUZLUĞA DÜŞEN ARKADAŞLARIMIZ DA OLDU”

Saraç’ın tedavisini gerçekleştiren ekipten Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yücel Itina, hastanın kendilerine ulaştığında durumunun oldukça fena bulunduğunu anlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Ilkin Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’ne başvurmuş. Ateş, öksürük şikayetiyle. Orada meydana getirilen tetkiklerinin peşinden yatışı gerçekleştirilmiş. 10 gün, düzgüsel serviste tedavi görmüş. Değerlerinin bozulması üstüne yoğun bakıma alınarak solunum aletine bağlanıyor. Durumu gene kötüleşince ECMO için bizlere danışıldı. Hastanın durumunu değerlendirdikten sonrasında ECMO’ya bağladık ve buraya naklettik. Ortalama 51-52 gün ECMO’da takip ettik. Durumu hakikaten ağırdı ve onu bu durumundan geri çevirebileceğimize dair umutsuzluğa düşen arkadaşlarımız da oldu açıkçası. Fakat biz hiçbir vakit ümidimizi kaybetmedik.”

Koronavirüse aşısız yakalandı, 70 gün yoğun bakımda kaldı #2

“35 YAŞINDA, HİÇBİR KRONİK HASTALIĞI YOK”

51 gün sonrasında ECMO’dan çıkarılan Saraç’ın durumu tam iyiye gidiyor derken yeniden yoğun bakıma kaldırıldığını özetleyen Doç. Dr. Itina, aşısız olmasının fazlaca büyük bir etken olduğuna işaret ederek şunları söylemiş oldu:

“İkinci yoğun bakım periyodu 10-15 gün sürdü ve değerleri düzelince yeniden servise aktarma ettik. Bir haftadır serviste kendisi, durumu oldukça iyi. Fakat totalde 70 günü yoğun bakımda geçen uzun bir hastane süreci oldu. Hem hasta için tramvatik hem ailesi için fazlaca zor bir vaka. Uzun süre yoğun bakımda yatmış olduğu için kaslarında gelişen güçsüzlüğü tedavi etmeye çalışıyoruz. Fizik tedaviyle ilk kez birkaç gün ilkin yardımla yürümeye başladı. 35 yaşlarında, hiçbir kronik hastalığı yok.

Koronavirüse aşısız yakalandı, 70 gün yoğun bakımda kaldı VİDEO


“AŞILARIN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİZE GÖSTERİYOR”

Fakat aşısız bu hastamız. Omicron varyantı bulunduğunu düşünüyoruz. Bu da aşıların ne kadar mühim bulunduğunu bizlere gösteriyor. Nede olsa Omicron hafifçe seyrediyor diye Rus ruleti oynamaya gerek yok. Bu hastamız şanslıydı ECMO’ya uygundu ve tedavi edebildik. Fakat bu, daima mümkün olmuyor. O nedenle tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. En azından kapalı alanlarda ne olursa olsun maske kullanma ve aşı olmak gerekiyor.”

Koronavirüse aşısız yakalandı, 70 gün yoğun bakımda kaldı #3

“BİR ŞEY OLMAZ DİYORDUM, OLDU”

Necati Saraç, yaşamı süresince ilk kez bu kadar uzun süre hastanede yattığını söyleyerek aşı yaptırmadığı için yaşamış olduğu pişmanlığı ise şu sözlerle söyledi:

“ECMO aletine bağlanmışım. Hocalarım sağ olsun onların yardımıyla bu süreci atlattım. Haftalarca yoğun bakımda kalmışım çoğunu hatırlamıyorum. Fakat fazlaca fena günlerdi. Geceyi, gündüzü, hiçbir şeyi hatırlamıyorsun. Aşı olmadım, bu yüzden fazlaca badireler atlattım. Hocalarımız yardımıyla ikinci hayatımı yaşıyorum. Akrabalarım, annem olsun, abim olsun, hastaneye bile başvurmadılar hafifçe geçirdiler. Bu sebeple onlar aşı olmuşlardı. 70 günüm yoğun bakımda geçti. 3 ay 10 gün oldu hala hastanedeyim. Hiçbir şey dışarıdan görünmüş olduğu şeklinde kolay değil. Bir şey olmaz demeyin, ben o şekilde diyordum, aşı da olmadım o yüzden. Şimdi 3 aydır hastanedeyim.”

“GECE GÜNDÜZ DEMEDEN EMEK VERDİLER”

Babasını tam üç ay asla göremeyen Nisa Saraç (12), ilk kez servise alındıktan sonrasında onu ziyarete gelebildiklerini anlatarak, sıhhat ekibine yazdıkları duygu yüklü mektupla bile hissettiklerini anlatmanın mümkün olmadığını söylemiş oldu.

Nisa Saraç, “Babama gece gündüz demeden emek verdiler, ona fazlaca iyi baktılar. O yüzden duygularımızı o mektuba döktük. Oldukca korkuyorduk. Babamın ilk hastaneye yatmış olduğu zamanlarda annem babamın yanına gidiyordu. Ben de Kovid geçirdim. Annem yoktu, babam yoktu, o günler benim için kötüydü hakikaten. Oldukca şükür hepsi geride kaldı, inşallah yakında evimize de gelecek.” dedi.

“HAFTALARDIR, AYLARDIR GÖRMÜYORDUM BABAMI”

6 yaşındaki Ayaz ise babasına kavuşmuş olmanın sevinciyle heyecandan konuşmakta zorlandı fakat en fazlaca o fena günler geride kalmış olduğu için mutluluğunu dile getirerek, “O günlerin ne vakit geçeceğini bilmiyorduk. Oldukca özledim babamı. Bir kez servise getirdiler ilk yoğun bakımdan çıktığında, kapıdan görmüştük. Bu da ikinci ve görüşümüz. Haftalardır, aylardır görmüyordum babamı. En fazlaca onunla birlikte bisiklet sürmeyi özledim.” dedi.

“İKİNCİ KEZ YOĞUN BAKIMA ALDIKLARINDA, BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR YIKIM OLDU”

Fahriye Saraç (35) ise eşinin koronavirüse aşısızken yakalandığını, kendisinin de geçirdiğini fakat aşılı olduğundan evde soğuk algınlığı şeklinde hastalığı atlattığını söyleyerek, “Oldukca zor geçti bizim için bu süreç. Evlatları babalarını fazlaca özlediler. Fakat asla umudumuzu yitirmedik. Aylarca bekledik, ben eşimi sadece 2 ay sonrasında görebilirim, o da yoğun bakımda entübe bir şekildeydi. Çocuklar sadece 3 ay sonrasında görebildiler servise çıktıktan sonrasında. Onlar için daha zordu. Ben gene arada bir görüyordum yoğun bakımda da olsa. İkinci kez yoğun bakıma aldıklarında, bizim için fazlaca büyük bir yıkım oldu. Yine sil baştan aynı şeyleri yaşadık. Fakat gene de ümidimizi asla kaybetmedik. İyileşip bizlere geleceğini biliyorduk. Hepimiz bence tüm sıhhat çalışanlarına saygı duymalı. Gece gündüz burada onların ne kadar fazlaca yorulduklarına, iyi mi emek harcadıklarına tanık oluyoruz aylardır. Binlerce kez teşekkür ederiz hepsine.” dedi.


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu