Son DakikaYaşam

Konya’nın tarihi Sille Mahallesi turistlerin gözdesi oldu


Konya’nın zamanı Sille Mahallesi, her mevsim turistlerin uğrak yeri olmaya başladı. 5 bin senelik geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği meydana getiren mahalle, zamanı dokusuyla dikkatleri çekiyor.

Konya'nın tarihi Sille Mahallesi turistlerin gözdesi oldu

Türkiye’nin birçok bölgesi zamanı güzellikleriyle dikkatleri çekiyor. Her mevsim değişik olan ve her bölgesinin gezilmesi ihtiyaç duyulan devletimizde, Konya’nın Sille Mahallesi turistlere ev sahipliği yapıyor.

Konya’nın Selçuklu ilçesinde zamanında değişik kültürlerin bir arada uyum içinde yaşamış olduğu mühim bir mahalle olan Sille, turistleri zamanı dokusuyla meraklandırıyor.

5 bin senelik bir geçmişe haiz olan Sille Mahallesi kısa bir süre ilkin yaşamış olduğu değişiklik yardımıyla, çekicilik merkezi haline geldi.

SİLLE MAHALLESİ GÖZDE OLDU

Sille Barajı’na bağlanan derenin ıslah çalışmalarının peşinden birbiri ardına oluşturulan toplumsal mekanlar ile zamanı mahalle, yerli ve yabancı turistlerin seyahat rotasına girdi.

Mahalle, Karataş Cami, Aya Elena Kilisesi, Şeytan Köprüsü, Vakit Müzesi, hamamları ve daha birçok eseriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Konya’nın zamanı Sille Mahallesi turistlerin gözdesi oldu VİDEO

Konya nın tarihi Sille Mahallesi turistlerin gözdesi oldu #1

“KÜÇÜK BİR KAPADOKYA İZLENİMİ VERİYOR”

Zamanı mahallede doğup büyüyen Celalettin Bulut, üç kuşaktır Sille Mahallesi’nde yaşadıklarını, testi çömlek imalatıyla uğraştığını söylemiş oldu.

Mahallenin nüfus mübadelesinden ilkin Müslümanlar ve gayrimüslimlerin beraber yaşamış olduğu bir yer bulunduğunu aktaran Bulut, burada, değişik kültürden toplulukların senelerce oldukca iyi ilişkiler sürdürdüğünü dile getirdi.

Mahallede kiliseler ve camiler bulunduğunu aktaran Bulut, şöyleki konuştu:

“Milattan sonrasında 327 senesinde yapılmış bir Aya Elena Kilisesi var. Sille Aya Elena Kilisesi restorasyon çalışmalarının peşinden meydana getirilen dış cephe sağlıklaştırma emekleri ve dere ıslahıyla turizme kazandırıldı. Burası hakikaten gezilip görülmesi ihtiyaç duyulan bir mekan haline geldi.

Buraya yapılacak tanıtımla yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak geleceğine inanıyoruz. Kışın burası bir ayrı güzel. Bilhassa mağaralarının bulunması sebebiyle yabancı turistler, buranın ufak bir Kapadokya izlenimi verdiğini söylüyor. Kışın yoğunluk azalıyor. Zamanı evler ve mekanlar gezilip fotoğrafçılık açısından değerlendirilebilir diye düşünüyorum.”

Konya nın tarihi Sille Mahallesi turistlerin gözdesi oldu #2

“ŞEHİR MERKEZİNE GÖRE HAVA DAHA TEMİZ”

Ziyaretçilerden İbrahim Duran, 5 bin senelik tarihiyle oldukca kıymetli görmüş olduğu mahalleye sık sık uğradığını söylemiş oldu.

Sille’nin zamanı ve gezinsel özelliğiyle oldukca hususi bir mekan olduğuna dikkati çeken Duran, “Kiliseler, süre müzesi ve mağaralar benzer biçimde gezilip görülebilecek bölgeler oldukca. Ek olarak burası kent merkezine nazaran havasının daha temiz olmasıyla da bizi çekiyor.

Burada yenileme çalışmalarının zamanı dokuyu koruyarak yapılmış olması turistler için ek olarak mühim.” dedi.

Konya nın tarihi Sille Mahallesi turistlerin gözdesi oldu #3

Konya nın tarihi Sille Mahallesi turistlerin gözdesi oldu #4

Konya nın tarihi Sille Mahallesi turistlerin gözdesi oldu #5


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu