GündemSon Dakika

Kırklareli’de denizdeki mayını fark eden balıkçı: 200 metre yanından geçtik


İğneada açıklarındaki mayını fark eden balıkçılardan Davet Martin, “Son anda 200 metre ile yanından geçtik ve sahil güvenliğe haber verdik” dedi.

Kırklareli’de denizdeki mayını fark eden balıkçı: 200 metre yanından geçtik

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesi açıklarında, sabah saatlerinde ava çıkan balıkçılar, İğneada Feneri’nin 8 mil açığında bir mayın fark etti.

Balıkçıların ihbarıyla bölgeye Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ilişkin botlar ile Sualtı Müdafa Timleri (SAS) sevk edildi.

Timler, mayını etkisiz hale getirdi.

“MAYINI ÇARPMAMIZA 200 METRE KALA FARK ETTİK”

Mayını fark edip, durumu yetkililere bildiren balıkçılardan Davet Martin, hava güzel olduğundan balığa çıktıklarını belirterek şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

“8 mil ileride ağlarımızı attık, güneş de bizlere doğru vuruyordu. Mayını fark ettik, son anda 200 metre ile yanından geçtik ve sahil güvenliğe haber verdik. Sonrasında derhal ağlarımızı çekip, limana döndük. Para kazanmaya gittik, mayını çarpmamıza 200 metre kala fark ettik.

Kırklareli’de denizdeki mayını fark eden balıkçı: 200 metre yanından geçtik #1

“BOĞAZ TARAFINA, FENER TARAFINA GİDİYORDU”

Ben yukarıdaydım, güneş vurmuş olduğu için dümende olduğum halde göremedim. Aşağıdan dostlar fark etti. Büyüklüğü bir kamyon tekerleği kadar diyebilirim. Suyun üstünde yüzüyordu. Bayağı da süratli, boğaz tarafına, fener tarafına gidiyordu.

“YANINDAN 6 TEKNE GEÇMİŞ VE GÖRMEMİŞLER”

Gece gün batımından gün doğumuna kadar seyir yapmamız yasak. Ikimiz de buna uyarak güneş doğduğu süre çıktık, o zaman bile zor gördük. Fazlaca korktuk, derhal ekibi çekip tekneyi limana çıktık. Teknede 4 kişiydik. Tanrı korusun, oldukça ciddi bir vaka atlattık. Aslen tüm tekneler atlattık. Onun yanından 6 tekne geçmiş ve görmemişler.

Kırklareli’de denizdeki mayını fark eden balıkçı: 200 metre yanından geçtik #2

“BUGÜN ÇALIŞSAYDIK PARA KAZANACAKTIK”

Arkalarından geçtim bana denk geldi, gördüm. Bu şartlarda can güvenliğimiz daha mühim olduğundan balığa çıkamayız. Devletimizden yardım bekliyoruz, bugün çalışsaydık para kazanacaktık. Yanımızdaki arkadaşlarımız da bir şey kazanamadı. Yaptığımız harcamayla kaldık.

“DENİZDE OLAN HERKESİ ALLAH KORUDU”

Şu an tehlikeli. Artık temizlenir mi, iyi mi olur bilmiyorum. Tedbir alınması koşul. Bizim tek bildiğimiz iş bu. Fark edemeyebilirdik. Bugün bizi, denizde olan herkesi Tanrı korudu. Bulgaristan tarafınca karayel ile poyrazla bunlar gelmeye devam edecek sanırım.”

“DAHA BİRÇOK MAYININ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Balıkçı Modern Demirli de sabah saatlerinde balığa çıktıklarını ve 8 mil açıkta bulunduklarını ifade ederek, “Ağı daha yeni atmıştık, daha asla çalışamadan baktık, derhal 200 metre sağımızda mayın var. Derhal lüzumlu yerlerle irtibatta bulunduk. Sonrasında aslına bakarsan derhal vakaya el atıldı. Olan bizlere oldu. Mazot harcadık fakat balık yok. Buranın insanının geçim deposu bu, denizde daha 1 ay süre var. Daha birçok mayın bulunduğunu düşünüyoruz, iyi mi toplanır bilmiyoruz.” diye konuştu.

Kırklareli’de denizdeki mayını fark eden balıkçı: 200 metre yanından geçtik #3

Kırklareli’de denizdeki mayını fark eden balıkçı: 200 metre yanından geçtik #4


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu