GündemSon Dakika

Kira beyannamesi nasıl verilir 2022? Kiracısı olanlar dikkat…


Kira geliri elde eden mülk sahipleri, “2022 kira beyannamesi iyi mi verilir” sorusuna cevap arıyor. İşte internetten bildirge doldurma hakkında bilmeniz gerekenler.

Kira beyannamesi nasıl verilir 2022? Kiracısı olanlar dikkat...

Konutlarını kiraya veren mülk sahipleri için her yıl mart ayında “kira gelir beyannamesi” aramaları hız kazanır.

Yıl süresince sağlanan kira geliri her yıl mart ayında beyan ediliyor.

Belirli tutarın altında elde edilmiş konut/işyeri kira gelirleri için bildirge verilmesi gerekmiyor. Sadece belirlenen miktarın üstünde kira alanlar için ihtiyaç duyulan detayları doldurmak mecburi bir işlem.

2022 senesinde 1 Ocak-31 Aralık 2021 döneminde kiraladığı konuttan 7 bin TL, iş yerinden ise 53 bin TL’nin üstünde getiri elde eden mükellefler için bildirge süresi 31 Mart’ta doluyor.

Kira beyannamesi iyi mi doldurulur sorusu da bu kapsamda gündemde içeriyor.

Geçen yıldan 2022 mart ayına kadar geçen sürede sağlanan gelirin beyanını verecek olanlar “Kimler için kira beyannamesi mecburi, iyi mi hesaplanır?”, “Kira Beyannamesi iyi mi doldurulur?” sorularına cevap arıyor.

Peki, 2022 kira beyannamesi son gün ne süre, iyi mi verilir? İşte detaylar…

KİRA BEYANNAMESİ SON GÜN 2022

Kira gelir beyannamesi 2022 mart ayı süresince vatandaşlar için web sitesi üstünde açık olacak. Beyan vermek için son tarih 31 Mart 2022 Perşembe olacak.

Kira beyannamesi nasıl verilir 2022? Kiracısı olanlar dikkat... #1

KİRA VERGİ BEYANI NASIL VERİLİR?

Vatandaşlar internette “www.gib.gov.tr” adresi üstünden “Hazır Beyan Sistemi”ne giriş yapmış olup hazırlanan beyanları onaylayarak yada üstünde lüzumlu değişimleri yaparak süratli ve kolay bir halde kira beyanlarını verebiliyor.

Ek olarak ikametgahın bulunmuş olduğu bölgedeki vergi dairesinde de bu işlem yapılabiliyor. Hazır Beyan Sistemi’ne 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor.

İnternet kullanamayan yada vergi dairesine gidemeyen 60 yaş üstü mükellefler, okuma yazma bilmeyenler ile engelli ve hastalar “444 0 189” numaralı Vergi İletişim Merkezi’nden yardım isteyebiliyor. Bu kimselere buluşma sistemine nazaran Maliye Bakanlığından bir işgören destek oluyor.

Kira gelirlerinden kişiye gerçekleşme eden vergiler mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenebilecek.

GİB HAZIR BEYAN SİSTEMİ – TIKLA


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu