Gündem Son Dakika

İstanbul’da minibüs ve dolmuşların taksiye çevrilmemesi için mahkemeye başvuruldu


750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye çevrilmesine yönelik kararın ardından harekete geçen İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, kararın iptal edilmesi için mahkemeye gitti.

İstanbul'da minibüs ve dolmuşların taksiye çevrilmemesi için mahkemeye başvuruldu

UKOME’de 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi adına karar alındı.

Alınan karar, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası tarafından toplantıda red oyu aldı.

Buna rağmen kabul edilen kararın ardından İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne kararın iptali için başvuruda bulunuldu.

DAVA AÇILDI

Mahkeme çıkışı İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası adına açılacak dava ile ilgili konuşan Avukat Hülya Sürgülüoğlu, “Uzun zamandır basının da gündeminde olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin yakın bir zamanda almış olduğu minibüs hatlarının, 750 adet minibüs plakasının taksi plakasına dönüşümüne ilişkin kararların iptali talebiyle davamızı açmış olduğumuzu söylemek istiyoruz.

İdare mahkemesindeki ilk amacımız  davanın hızlı bir şekilde sonuçlanması. Burada hem temsil ettiğimiz taksi esnafının hem de diğer tarafı olan minibüs esnafının mağdur olmaması için bu davayı açtık.

İstanbul’da minibüs ve dolmuşların taksiye çevrilmemesi için mahkemeye başvuruldu ViDEO

İstanbul da minibüs ve dolmuşların taksiye çevrilmemesi için mahkemeye başvuruldu #1

“BURADAKİ HER ŞEY HUKUKA AYKIRI, AÇIKÇA HUKUKA AYKIRI”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bununla ilgili bir başvuru tarihi belirledi. Oldukça kısa bir süre sonra bu başvuru tarihi sona erecek. Burada amaç başvuru tarihinden sonra çünkü bir kura usulü bu taksi dönüşümleri yapılacak. Plakalar taksiye dönüştürülecek.

Bizim amacımız yargılamanın hızlı bir şekilde sonuçlanması ve bunun takibini yapmak. Dava dilekçemizde de açıkça belirttiğimiz üzere buradaki her şey hukuka aykırı, açıkça hukuka aykırı. Bunun düzeltilmesi için de takipçisi olacağız.” dedi.

İstanbul da minibüs ve dolmuşların taksiye çevrilmemesi için mahkemeye başvuruldu #2

“DÖNÜŞÜM KARARI KANUNLARA, HUKUKA, YÖNETMELİĞE KESİNLİKLE AYKIRIDIR”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, UKOME’de alınan karara esnaf odası olarak ret oyu kullandıklarını belirtti. Aksu , “Türkiye’de 81 ilde toplu taşımanın kesinlikle taksiye dönüşümüyle alakalı hiçbir karar yoktur. UKOME’nin aldığı, minibüsün taksiye dönüşüm kararı, kanunlara, hukuka, yönetmeliğe kesinlikle aykırıdır. Bugün bu kararın iptali için ve yürütmenin durdurulması için, dava açtık. Davayı takip ediyoruz.” diye konuştu.

İstanbul da minibüs ve dolmuşların taksiye çevrilmemesi için mahkemeye başvuruldu #3

“HİÇBİR ÖRNEĞİ OLMAYAN BİR GİRİŞİM”

Yeni Nesil Taksiciler Kooperatifi Başkanı Kıyasettin Telli ise “İstanbul’da yapılmak istenen bu dönüşüm ülkemizde hiçbir örneği olmayan bir girişimdir, hukuk dışı bir girişimdir.  Burada hem minibüsçü esnafının mağdur olmaması hem de taksici esnafımızın mağdur olmaması açısından yargımızın bu konuda adalete uygun ve hızlı bir karar vermesini  umuyoruz. Çünkü ileride telafisi çok zor.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir