Sağlık

İspanya, koronavirüsü grip olarak değerlendirecek


Ülkedeki Sıhhat Bakanlığı, yeni karar doğrultusunda atılacak adımları sıraladı.

İspanya, koronavirüsü grip olarak değerlendirecek

Dünya genelinde 482 milyondan fazla olay ve 6 milyonun üstünde ölüme neden olan koronavirüs salgınıyla savaşım mevzusunda İspanya, takınacağı tavrı deklare etti.

İspanya Sıhhat Bakanlığı, ikinci yılını geride bırakan koronavirüs salgınına grip muamelesi yapma sonucu aldı. Bu doğrultuda temel önlemler kaldırıldı.

KARANTİNA KAPSAMINDAN ÇIKAN VAKALAR

Kamu Sağlığı Denetim ve Nezaret Stratejisi Komisyonu’nun almış olduğu ve bugünden itibaren yürürlüğe giren kararlar gereği, koronavirüste hafifçe yada asemptomatik vakalar bundan bu şekilde mecburi karantina kapsamından çıktı.

Karantina sonucu, sıhhat merkezleri, yaşlı bakımevleri yada cezaevleri şeklinde kırılgan ve stratejik işlerde çalışanlar için geçerli olmaya devam etse de öteki tüm iş kollarında insanoğlu koronavirüs olsa da gündelik hayatlarına devam edecek.

AĞIR GRİP VAKALARINDA OLDUĞU GİBİ…

Kırılgan iş kollarında çalışanlarda koronavirüs çıkan personel, 5 gün ev karantinasında kalmayı sürdürecek.

Koronavirüs testleri pozitif çıkanlarda belirtilerin “orta” yada “yüksek” seviyede olması durumunda ise ağır grip vakalarında olduğu şeklinde aile doktorlarınca verilecek raporlara nazaran ev istirahati uygulanacak.

YAŞLILAR VE KRONİK HASTALARA ODAKLANACAKLAR

Yeni kararlarla koronavirüsün görüldüğü kişilerin temas gruplarıyla bağlantılarının izlenmesi de tamamen kaldırılıyor.

Koronavirüsün salgın aşamasının atlatıldığına kanaat getiren İspanyol sıhhat uzmanları, bundan bu şekilde koronavirüste bir tek hastanede tedavi görenlere ve kırılgan grupta (yaşlılar ve kronik hastalar) olanlara odaklanılacağını deklare etti.

İspanya, koronavirüsü grip olarak değerlendirecek #1

MASKE ZORUNLULUĞUNUN DEVAM ETTİĞİ YERLER

Ülkede 24 Aralık 2021’de bir kez daha getirilen açık alanda maske takma zorunluluğu 10 Şubat’tan itibaren kaldırılmıştı.

Restoran, bar, disko şeklinde yerlerde iç mekanlarda maske kullanımı özgür olsa da iş yerlerinde, toplu ulaşımda, hastanelerde, yaşlı bakımevlerinde halen maske kullanma zorunluluğu devam ediyor.

İSPANYA’DA KORONAVİRÜS BİLANÇOSU

Salgının başından bu yana 11 milyon 451 bin 676 vakanın tespit edilmiş olduğu İspanya’da, 102 bin 392 şahıs yaşamını yitirdi.

Sıhhat Bakanlığı, son 14 günde 181 bin 307 olay tespit edildiğini, her 100 bin kişide çıkan averaj koronavirüs vakasının 386 bulunduğunu ve son 7 günde 182 kişinin öldüğü bilgisini verdi.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu