Son DakikaTeknoloji

Intel, Avrupa’ya 80 milyar euro yatırım yapacak


Avrupa’nın değişik şehirlerinde yeni yonga tesisleri oluşturmak için harekete geçen Intel, toplamda 80 milyar euroluk yatırım yapmayı planlıyor.

Intel, Avrupa'ya 80 milyar euro yatırım yapacak

Otomobilden tüketici elektroniğine kadar birçok sektörde yaşanmış olan çip tedarik sorunları, üretimlerin aksamasına niçin oluyor.

Birçok çip üreticisi, bu problemi çözmek için dev yatırımlar yapacağını duyurdu. Bu üreticilerin başlangıcında da Intel var.

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Intel, Avrupa’nın çip kapasitesini çoğaltmak için önümüzdeki 10 yıl içinde 80 milyar euroya kadar yatırım yapmayı planlıyor.

İLK YATIRIM ALMANYA’YA

Intel, ilk etapta Almanya’ya 17 milyar euroluk bir üretim tesisi oluşturmayı planlıyor. Bu aşama 2027 yılına kadar tamamlanacak.

Fransa’da bir Ar-Ge merkezi, İrlanda’da üretim ve döküm tesisleri, İtalya, Polonya ve İspanya’da benzer tesisler gene Intel’in yatırım planları içinde içeriyor.

intel

Bu yatırımlar toplamda, 15-20 bin içinde dolaylı yada direkt iş imkânı oluşturacak Intel, son 30 yılda Avrupa’da 10 bin iş imkanı sağlamıştı.

Avrupa Çip Yasası, büyük çip fabrikalarının mahalli gelişimini finanse ederek kıtanın gelişmiş yarı iletkenler için Asyalı tedarikçilere bağımlılığını azaltmayı amaçlıyor.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu