Teknoloji

İnsanları Ay ve Mars’a taşıyacak SLS roketinin birleştirme süreci başladı

İnsanları Ay ve Mars'a taşıyacak SLS roketinin birleştirme süreci başladı

NASA, Artemis görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a ve daha sonra Mars’a astronot göndermenin planlarını yapıyor.

Bu zorlu görevde SpaceX, Blue Origin ve Dynetics gibi uzay şirketlerinden yardım alan NASA, kendi geliştirdiği “SLS” isimli roketiyle yolculukları güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

NASA’nın Space Launch System (SLS) roketi, ilk defa 2 Eylül 2020 tarihinde teste girmiş ve statik ateş testine tabi tutulan roketin, düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmişti.

NASA, Ay’a gitmek için kullanacağı SLS roketini test etti – İZLE

BİRLEŞTİRME SÜRECİ BAŞLADI

10 yılı aşkın süredir geliştirme sürecinde bulunan dev roketin birleştirme işlemlerinin bu hafta itibarıyla başladığı açıklandı. Eğer her şey yolunda giderse dev roket, Kasım 2021’de ilk görevine çıkacak.

97 metre uzunluğundaki dev roketin fırlatma platformuna iticinin yerleştirildiği ve roketin inşasının yavaş yavaş tamamlanacağı belirtildi.

SLS mühendisi Andrew Shroble, SLS roketinin ilk parçasını mobil kalkış platformuna yerleştirmekle önemli bir kilometre taşını geride bıraktık. Artemis-1 görevi için artık son hazırlıkların yapıldığını söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

NASA

HEDEF AY VE MARS

NASA’nın Artemis projesi kapsamında ilk yapmak istediği şey Ay’ın Güney Kutbu’na inmek olacak. NASA, Artemis’i uzun vadede Ay’da kalıcı yapılar için temel atmak, yerleşmek ve en sonunda Mars’a insan göndermek için bir adım olarak görüyor.

sls

Instagram: @beinhabercom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir