EkonomiSon Dakika

İhracatçılar Tahıl Koridoru anlaşmasından mutlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM, Ukrayna ve Rusya’yı aynı masada buluşturmasının sonucu olarak imzalanan “Tahıl Koridoru” anlaşması Türk ihracatçısını sevindirdi.

İhracatçılar Tahıl Koridoru anlaşmasından mutlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”nin imzalanması, ihracatçılar tarafından sevinçle karşılandı.

“Türkiye de rahatlayacak”

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Kadooğlu, tahıl koridorunun açılmasının bütün dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de rahatlatacağını ifade etti.

“Türk gıda sektörü için büyük önem taşıyor”

Kadooğlu, Ukrayna’da Türk firmalarına ait bekletilen dahili işlem çerçevesinde ithal edilen tahıl ve gıda ürünlerinin de bulunduğunu, bu anlaşmayla söz konusu ürünlerin kısa bir süre içerisinde Türkiye’ye getirilmesinin Türk gıda sektörü için büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

İhracatçılar Tahıl Koridoru anlaşmasından mutlu #1

“Ülke ihracatının artmasında önemli rol oynayacak”

Başkan Kadooğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “Bölgemizde faaliyet gösteren makarna, un, yem ve diğer gıda üreticisi ve ihracatçısı firmalarımızın Ukrayna’da gerekse halen Ukrayna limanlarına bekletilen gemilerde ithal anlaşması yaptıkları tahıl ürünleri bulunmaktadır. Bu firmalarımız bu ürünleri ülkemize dahili işlem çerçevesinde getirerek işlemekte ve ihracatlarını gerçekleştirmektedirler. Yapılan anlaşma ülkemizdeki bütün üretici ihracatçı firmalarımızın elini rahatlatacağı gibi ülke ihracatımızın artmasında da önemli rol oynayacaktır.” dedi.

İhracatçılar Tahıl Koridoru anlaşmasından mutlu #2

İhracatçılar Tahıl Koridoru anlaşmasından mutlu #3

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.