Sağlık

Hem obeziteyi hem erken ergenliği getiren katkılı gıdaların tüketimine dikkat


Prof. Dr. Gamze Varol, çocukluk çağlarında aşırı kiloluluğun artan bir mesele haline geldiğini belirterek katkılı gıdaların erken ergenliğe yol açabildiğini söylemiş oldu.

Hem obeziteyi hem erken ergenliği getiren katkılı gıdaların tüketimine dikkat

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, aşırı kiloluluğun son dönemlerde dünyada ve Türkiye’de artmasıyla beraber ciddi sıhhat sorunlarını da bununla beraber getirdiğini belirtti.

Prof. Dr. Varol, bilhassa çocukluk çağlarında aşırı kiloluluğun giderek artan bir mesele haline geldiğini belirterek şunları söylemiş oldu:

“Pandemide de bunun arttığını gördük. Aslına bakarsak istediğimiz şey fast food, besin tüketilmesi değil. Bu sebeple kızartma olması, işlenmiş et ürünü olması, insanları daha oldukça yemeye yönlendirmesi ve hareketin de azalması, bunlar obeziteyle mücadelenin önünde mühim engeller. Baştan beri dediğimiz benzer biçimde zamanında, mevsiminde tarladan toplanmış taze, pazardan ürünleri daha azca katkılı ürünleri kullanmasını öneriyoruz biz her insanın.

“HAZIR GIDALARIN, İŞLENMİŞ ET ÜRÜNLERİNİN İÇİNDE İSTEMEDİĞİMİZ ÇOK KATKI MADDESİ VAR”

Doğal çocukluk çağlarında beslenme ileriki yaşantının daha sıhhatli olup olmayışında oldukça mühim bir unsur. Çocukluk çağlarında ne kadar kaliteli dengeli ve güvenli besin tüketirsek erişkinde de o denli sıhhatli bir yaşantımız oluyor. Fakat hepimiz biliyoruz ki şu an hazır gıdaların, işlenmiş et ürünlerinin içinde istemediğimiz oldukça katkı maddesi var.

“BU GIDALARIN İÇİNDE ENDOKRİN BOZUCU BİRTAKIM KİMYASALLAR VAR”

Bunların insan sağlığına, endokrin sisteme evlatların büyümesine gelişmesine, erişkinlerin kim bilir ileride hormonal, metabolik rahatsızlıklara niçin olmasına yol açtığını biliyoruz. Bunlar savaşım edilmesi ihtiyaç duyulan, aslına bakarsak üstünde durulması ihtiyaç duyulan mevzular. Ciddi bir beslenmede iyi yönde bir dönüşüme gerekseme var benzer biçimde görünüyor. Mesela bazı kirli gıdalar ki, bu gıdaların içinde endokrin bozucu bazı kimyasallar var.

Hem obeziteyi hem erken ergenliği getiren katkılı gıdaların tüketimine dikkat #1

“DUYARLI OLMALIYIZ”

Bu gıdaların aslına bakarsak evlatların olması gerektiği yaşta daha erken ergenliğe uğramasına niçin bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Kısaca biz buna erken yaşta ergenliğe girme diyoruz. Oldukca sayıda negatif tesirleri var. Bunun için bu alanın uzmanları mühim emekler yapıyor. Bir kısmı beslenme ve çevresel faktörlerle ilişkili. O yüzden içinde ne işe yaradığını bilmediğimiz, güvenilir olmadığımız gıdaları rafta satılan hazır paketli gıdaları işlenmiş et ürünlerini zamanında yetişmemiş malzemeleri, bitkileri, gıdaları tüketmememiz mevzusunda aslına bakarsak birazcık duyarlı olmalıyız.”

“KADINLARDA DAHA YAYGIN GÖRÜYORUZ”

Prof. Dr. Varol, dünyada ve Türkiye’de aşırı kiloluluğun arttığına dikkat çekerek sözlerini şu ifadeler ile sürdürdü:

“Aşırı kiloluluk vücutta yağ oranının istenen düzeyin oldukça üstünde olması demek. Ve obeziteyle beraber de ciddi sıhhat sorunları ortaya çıkıyor. İşte gerilim, şeker hastalığı aslına bakarsak obez olmanın bir sonucu benzer biçimde artık günümüzde. Maalesef hanımlarda oldukça daha çok daha yaygın görüyoruz. Bunun birçok sebebi var.

“TÜKETTİĞİMİZ GIDALARIN MİKTARI KADAR İÇERİĞİ DE ÖNEMLİ”

Çocuklar dahil artık tüm yanlış beslenme, hareketsiz yaşam aslına bakarsak obeziteyi artırdı. Doğal burada yalnız kronik hastalıkların nedenini obeziteye ve fena beslenmeye yüklemek oldukça doğru değil. Aslına bakarsak yediğimiz, tükettiğimiz gıdaların miktarı kadar içinde ne olduğu de mühim. Bu sebeple artık son dönemlerde mühim sıhhat sorunları kronik hastalıklar kaynaklı birazcık ilkin söyledim gerilim dedim, kanserler. Bunlar kronik hastalıklar bir çok da çevresel nedenli ve beslenmeyle oldukça ilgili.”

Hem obeziteyi hem erken ergenliği getiren katkılı gıdaların tüketimine dikkat #2

“MEVSİMİNDE GIDALARI TERCİH ETMEMİZ VE TÜKETMEMİZ LAZIM”

Prof. Dr. Gamze Varol, yenilen gıdaların miktarı kadar içeriğine de oldukça dikkat edilmesi icap ettiğini ifade ederek, “Tükettiğimiz gıdaların tarladan soframıza gelene kadar güvenli olduğuna güvenilir olmamız lazım. Daha oldukça naturel gıdaları, mevsiminde gıdaları tercih etmemiz ve tüketmemiz lazım. Gıdaların sıhhatli olup olmadığı devamlı son kullanma tarihiyle ya da işte raf ömrünün uzun olmasıyla anlaşılmıyor. Aslına bakarsak o gıdanın tarlada iyi mi üretildiği, hangi şartlarda üretildiği, ne kadar pestisi kullanıldığı ya da kullanılmadığı o mevsime özgü besin olup olmadığı aslına bakarsak bunlara bakmak lazım. Kim bilir tarlada doğru ziraat yapılarak üretilen gıdaların tüketilmesiyle biz obeziteyle de savaşım etmeye bir başlangıç yaratmış olabiliriz.” ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu