Son DakikaTeknoloji

Grizu-263 Uzay Takımı, ABD’deki uydu yarışmasında finallerde


Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu Grizu-263 uzay ekibi, CanSat Competition Model Uydu Yarışması’nın ön elemelerinde başarıya ulaşmış olarak 6. kez finallere çağrı edildi.

Grizu-263 Uzay Takımı, ABD'deki uydu yarışmasında finallerde

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu Grizu-263 uzay ekibi tarafınca tasarlanan Grizu-263A, geçtiğimiz aylarda uzaya gönderilmişti.

Türkiye’nin ilk cep uydusu olan Grizu-263A, 13 Ocak 2022 TSİ 18.25’de Cape Canaveral / ABD’den SpaceX Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılmış ve yörüngesine yerleşmişti.

6. KEZ FİNALLERDE

Grizu-263 Uzay Ekibi, ABD’de düzenlenecek CanSat Competition Model Uydu Yarışması’nın ön elemelerinde başarıya ulaşmış olarak 6. kez finallere çağrı edildi.

Üniversiteden meydana getirilen açıklamada, Grizu-263 Uzay Ekibi‘nın katılacağı finallerin 9-12 Haziran tarihlerinde Virginia Tech’de gerçekleştirileceği açıklandı.

Grizu-263 Uzay Takımı, ABD deki uydu yarışmasında finallerde #1

Grizu-263 Uzay Ekibi, ilk olarak 2017’de katılmış olduğu finallerde, 2018 ve 2019 yıllarında dünya ikincisi, 2020 ve 2021’de dünya dördüncüsü olarak üniversiteyi ve Türkiye’yi gururlandırdı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, ilk cep uydusunu tasarlayan, uzay bilimleri alanında Türkiye’yi internasyonal arenada mühim derecelerle temsil eden Grizu-263 Uzay Ekibi’nı ve danışman hocası Prof. Dr. Bülent Ekmekçi’yi gönülden kutlama ederek, takımın projelerinin ülkenin Ulusal Uzay Programı hedefleri içinde mühim rol oynadığını, takımın ülke genelinde uzay bilimlerinde örnek teşkil eden emek harcamalar içinde bulunduğunu beyan etti.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu