GündemSon Dakika

Gordion, UNESCO Dünya Mirası Listesi yolunda


Gordion’un, başkent Ankara’dan UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’ne giren ilk alan olmasını umut ediliyor.

Gordion, UNESCO Dünya Mirası Listesi yolunda

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Türkiye Cumhuriyeti Sürekli Temsilcisi Prof. Dr. Gülnur Aybet, Kültür ve Gezim Bakanlığının başvurusu sonrası hazırlanan değerlendirme raporunun pozitif çıkmasını ve haziranda yapılacak toplantı sonrasında Gordion’un, başkent Ankara’dan UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’ne giren ilk alan olmasını beklediklerini belirtti. Polatlı ilçesini ziyaret eden Aybet, Yassıhöyük Mahallesi’nde bulunan Gordion Antik Kenti ve Duatepe Anıtı’nı gezdi, Frig Vadisi hakkında informasyon aldı.

Kaymakamı Murat Bulacak ve Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’yı da ziyaret eden Aybet, Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’ne alınması yönündeki başvuruya ilişkin, hazırladıkları dosyada teknik bir noksan olmadığını söylemiş oldu.

Gordion, UNESCO Dünya Mirası Listesi yolunda #1

Gordion, UNESCO Dünya Mirası Listesi yolunda #2

UNESCO HEDEFİ

Bu yıl haziranda gerçekleştirilecek 45. Dünya Mirası Komitesi Toplantısı’nda Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’ne alınmasını beklediklerini belirten Aybet, bunun Ankara ve Polatlı açısından olmasıyla birlikte ülkedeki değerlerin dünyaya tanıtılması açısından da büyük ehemmiyet taşıdığını beyan etti.


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu