GündemSon Dakika

Gazilerin 48 yıl sonra Kıbrıs ziyareti


Yalovalı 14 Kıbrıs gazisi, 48 yıl sonrasında Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gitti. Gazilerden Süleyman Sevren ve Yaşar Çelik vazife yaptıkları bölgede 48 yıl sonrasında aynı pozu verdi.

Gazilerin 48 yıl sonra Kıbrıs ziyareti

KKTC’ye giden Yalovalı gazilerin anıları tekrardan canlandı.

Girne’ye başat bir noktada bulunan devrin Rum lideri Makarios’un köşkü olarak malum yapı 1974 senesinde meydana getirilen Sulh Harekâtı esnasında Türk askerleri tarafınca ele geçirilmişti.

O Türk askerleri içinde Yalovalı iki isimde ye alıyordu ve o gün hatıra olsun diye beraber objektife poz vermişlerdi.

48 YIL SONRA AYNI POZ

Köşk 1995 senesinde çıkan yangından sonrasında tadilat görerek Süleymanpaşa Köşkü adını aldı.

1974 senesinde meydana gelen Kıbrıs harekâtına katılan Yalovalı Süleyman Sevren ve Yaşar Çelik, 48 yıl aranın arkasından vazife yapmış oldukları yerde gene aynı pozu vererek duygusal anlamış olur yaşadı.

Gazilerin 48 yıl sonra Kıbrıs ziyareti #1

“TORUNLARIMIZA HEDİYE EDECEĞİZ”

14,5 ayının burada geçtiğini belirten Kıbrıs Gazisi Süleyman Sevren, “Duygularım şu an için bambaşka, ağlamak isterim. Burada fazlaca sıkıntılı şartlar altında askerlik yaptık. Bizim zamanımızda burası bu şekilde değildi. Bir tuvaletimiz bir duş alacak yerimiz yoktu. Duşumuzu dışarıda alıyorduk. Fakat o zor şartlara karşın çoğumuz gururluyduk. Türk askeri olarak fazlaca başarı göstermiş işlere imza attık. Kıbrıs’ın kaderinin değişmesinde ve özgürlüğüne kavuşmasında bizim fazlaca payımız olduğuna inanıyorum. Şimdi burada 48 yıl sonrasında aynı pozu verdik. Torunlarımızda askerlik yaptığımız yeri fazlaca merak ediyordu. Biz de şimdi çekilmiş fotoğraflarımızı torunlarımıza armağan edeceğiz.” dedi.

Gazilerin 48 yıl sonra Kıbrıs ziyareti #2

“HAYKIRASIM GELİYOR, O GÜNLERİ HİÇ UNUTMADIM”

Asker arkadaşı Süleyman Sevren ile aynı duyguları paylaştığını belirten Kıbrıs Gazisi Yaşar Çelik ise “Süleyman arkadaşımla seneler sonrasında vazife yapmış olduğumuz yerdeyiz. Buraya erişince geçmişi hatırladım ve şu anda haykırasım geliyor. Oldukça heyecanlıyım ve o günleri asla unutamıyorum. Bizlere bu imkanı sunan Yalova Belediyesi’ne teşekkür ederiz.” dedi.

Gazilerin 48 yıl sonra Kıbrıs ziyareti #3

Gazilerin 48 yıl sonra Kıbrıs ziyareti #4

Gazilerin 48 yıl sonra Kıbrıs ziyareti #5


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu