GündemSon Dakika

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattında yüzde 98 ilerleme kaydedildi


‘Türkiye’nin en hızlı metrosu’ unvanına sahip olacak Gayrettepe-İstanbul Havalimanı hattında, sona yaklaşıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  İstanbul Havalimanı-Gayrettepe Metro Hattı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Adil Karaismailoğlu, 37,5 kilometrelik hatta yüzde 98 ilerleme kaydedildiğini duyurdu.

GÜNDE 600 BİN YOLCU TAŞIYACAK

Günde 600 bin yolcuya hizmet etmesi planlanan hattın bölgedeki trafiği azaltması, vatandaşlara ve yabancı ziyaretçilere şehir ulaşımında rahat bir nefes aldırması hedefleniyor.

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattında yüzde 98 ilerleme kaydedildi #1

SEYAHAT SÜRELERİ

Bu metro hattı sayesinde seyahat süreleri Kağıthane-İstanbul Havalimanı arasında 24 dakikaya, Zincirlikuyu-havalimanında 33 dakikaya, 4. Levent-havalimanı arasında 35 dakikaya, Taksim-havalimanı arasında 41 dakikaya düşecek.

2043 YILINA KADAR 2,6 MİLYAR EURO TASARRUF SAĞLANACAK

Hattın 2024-2043 yılları arasında karayolu bakım ve işletmesi açısından, kaza kazancı yönünden, hava kirliliği, gürültü, doğa ve yeşil arazi maliyeti açısından ve zamandan yapılacak tasarrufun toplam bedelinin ise yaklaşık 2 milyar 640 milyon euro olacağı öngörülüyor.

SAATTEKİ HIZI 120 KM OLACAK

Yerli motorlu tren hattında valiz, bisiklet ve scooter bağlama alanları yer alacak. Ayrıca; sinyalizasyon, elektrik ve bataryaları da yerli olacak. Saatte 120 kilometre hızla Türkiye’nin en hızlı metrosu olma özelliğine sahip araçlar kullanılacak. Yeni nesil ulaşım ihtiyaçlarına cevap verecek olan ergonomik iç tasarımlı araçlar kullanılacak.

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattında yüzde 98 ilerleme kaydedildi #2


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu