DünyaSon Dakika

Frontex, sığınmacıların Türk karasularına geri itilmesinde Yunanistan’a yardım ediyor

Avrupa Birliği’nin sınır koruma ajansı Frontex’in, sığınmacıların Türk karasularına yasa dışı şekilde geri itilmesinde Yunanistan ile kasıtlı ve sistematik olarak iş birliği yaptığı iddia edildi.

Frontex, sığınmacıların Türk karasularına geri itilmesinde Yunanistan'a yardım ediyor

Basın kuruluşları Le Monde, Lighthouse Reports ve Der Spiegel, AB’nin Yolsuzlukla Mücadele Ofisi’nin (OLAF), Frontex’in Yunanistan ile iş birliği yapmasına ilişkin soruşturmasının raporunu ortaya çıkardı.

“AB Parlamentosu’na bilerek yalan söylediler”

Raporda Frontex’in, Yunanistan’ın geri itmelerini örtbas ettiği ve AB parlamentosuna bilinçli olarak bu konuda yalan söylediği ifade edildi.

Frontex, sığınmacıların Türk karasularına geri itilmesinde Yunanistan a yardım ediyor #1

“Yunan yetkililerin tepsiniden korktular”

AA’nın aktardığına göre; Frontex görevlilerinin, yasa dışı geri itmelere tanık olduklarında bile Yunan yetkililerin tepkisini çekmemek amacıyla eylemleri bildirmediği aktarıldı.

Raporda, “Frontex’in görevlendirdiği personel, Yunan makamlarının karşılık vermesinden korktuğu için olaylar, resmi kanallar aracılığıyla bildirilmedi.” ifadesi yer aldı.

Frontex, sığınmacıların Türk karasularına geri itilmesinde Yunanistan a yardım ediyor #2

AB Komisyonu üyesi, Yunanistan’ı korumaya çalıştı

Der Spiegel’e göre, AB Komisyonunun göç ve insan haklarından sorumlu komisyon üyesi Margaritis Schinas’ın Yunanistan için hareket ettiği öne sürüldü.

Öte yandan, Schinas’ın yakın zamanda Yunan Sahil Güvenlik’in geri itmeler yaptığına dair somut bir kanıt olmadığını iddia ettiği belirtildi.

OLAF, Frontex hakkında Ege’de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar nedeniyle soruşturma başlatmıştı.

İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Değerli okuyucu, cihazınızda reklam engelleyici / ad block algılandı. Web sitemizdeki reklamlara izin vererek katkıda bulunabilirsiniz.