DünyaSon Dakika

Fransa’da aşı karşıtı protestolarına polis müdahale etti


Fransa’da başta başkent Paris olmak üzere birçok kentte Covid-19 sağlık kartının aşı kartına dönüştürülmesine tepki gösteren aşı karşıtları yeni yılın ilk protestosu için sokağa indi.

Başkent Paris’teki göstericiler, Louvre Müzesi yakınında bulunan Anayasa Konseyi önünde bir araya gelerek, yeni yılın ilk protestosunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u istifaya davet etti.

Göstericiler ellerinde, “Macron istifa” ve “Diktatör cumhurbaşkanı istemiyoruz” yazılı pankartlar taşırken, sık sık “Diktatörün ne olduğunu Romanya halkı çok iyi biliyor. Siz de Çavuşesku’nun durumunu biliyorsunuzdur” sloganı attı.

POLİS GAZ VE COPLA MÜDAHALE ETTİ

Protestoya, yağmura rağmen binlerce kişi katıldı. Gösteriler sırasında polisin sert müdahalesiyle ortalık savaş alanına döndü.

Polis, göz yaşartıcı gaz ve cop ile eylemcilere müdahalede etti.

Fransa’da aşı karşıtı protestosuna polis müdahalesi VİDEO

Fransa da aşı karşıtı protestolarına polis müdahale etti #1

“AŞISINI YAPTIRMAYANLARIN CANINI SIKMAK İSTEMİYORUM”

Cumhurbaşkanı Macron geçtiğimiz günlerde basına verdiği demeçte, aşısını yaptırmayan üzerinde sosyal hayatı kısıtlayıp baskı kurduklarını belirterek, “Aşısını yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum. Bunu sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Strateji bu. Onları cezaevine göndermeyeceğim, zorla aşı yaptırmayacağım. Ama 15 Ocak’tan itibaren restorana gidemeyeceksiniz, artık (kafede) kahve içemeyeceksiniz, tiyatroya ve sinemaya gidemeyeceksiniz” ifadelerini kullanmıştı.

Fransa da aşı karşıtı protestolarına polis müdahale etti #2

AŞI KARTI UYGULAMASININ 15 OCAK’TA YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ BEKLENİYOR

Aşı kartı uygulamasının 15 Ocak’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor

Fransa’da uzun süredir tartışmalara neden olan Covid-19 sağlık kartının aşı kartına dönüştürülmesine ilişkin yasa tasarısı, 6 Ocak’ta Ulusal Meclis’te yapılan ilk oylamada kabul edilmişti.

Ulusal Meclis’in ardından Senato’ya sunulacak olan yasa tasarısının 15 Ocak’a kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor. 16 yaş üstü için geçerli olması planlanan aşı kartı uygulaması ile kafe, restoran, sinema, tiyatro ve müze gibi alanlara girişlerde sadece aşıların tamamlandığını gösteren belge sunulacak ve böylece negatif test sonucu artık geçerli olmayacak.

Öte yandan Fransa’da 5 Ocak’ta 332 bin 252 vakanın tespit edilmesi ile salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka kayıtlara geçmişti. Dün ise 328 bin 214 yeni vaka tespit edilmişti. Ülkede salgının başından bu yana 11 milyon 511 bin 452 kişide Covid-19 tespit edilirken, 125 bin 206 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Fransa da aşı karşıtı protestolarına polis müdahale etti #3

Fransa da aşı karşıtı protestolarına polis müdahale etti #4

Fransa da aşı karşıtı protestolarına polis müdahale etti #5

Fransa da aşı karşıtı protestolarına polis müdahale etti #6

Fransa da aşı karşıtı protestolarına polis müdahale etti #7

Fransa da aşı karşıtı protestolarına polis müdahale etti #8


İlgili Haberler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu